Moldova
Autoturism împrumutat cu certificat de înmatriculare fals
Un locuitor al orașului Bălți este documentat penal de către polițiștii de frontieră din punctul de trecere Sculeni. Motivul este prezentarea la controlul frontierei de stat a unui certificat de înmatriculare cu semne vizibile de falsificare. Procesul verbal de constate și audiere a fost întocmit în seara zilei de ieri, 22 noiembrie a. c.
Ajuns la linia de control, un cetățean moldovean a prezentat setul de documente care i-ar autoriza ieșirea de pe teritoriul Republicii Moldova pentru a ajunge în țara vecină, România. Tânărul se afla la volanul unui autoturism de model Toyota Previa, înmatriculat în Polonia.
In cadrul procesului de identificare și verificare a actelor s-au depistat asupra certificatului de înmatriculare semne clare care îl atestă ca fiind neautentic.
Audiat, conducătorul auto a comunicat că nu este în cunoștință de cauză întrucât împrumutase mașina de la un cunoscut, cu documentele necesare. Însă după verificări suplimentare, în torpedou s-a găsit certificatul de înmatriculare original în baza căruia șoferul și-a putut continua călătoria.
Actul falsificat a fost transmis în laboratorul de expertiză tehnică a documentelor, iar polițiștii de frontieră derulează cercetările pentru a identifica persoanele implicate și atragerea la răspundere conform art. 361 al. 1 CP al RM.
Moldova
Bărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
Un bărbat de 44 de ani din localitatea Geamăna, raionul Anenii Noi, a fost reținut, fiind suspectat că și-a omorât mama în vârstă de 81 de ani. Ancheta arată că bărbatul, cunoscut cu probleme de alcool și comportament agresiv, locuia împreună cu părinții și obișnuia să folosească pensia acestora pentru a-și procura băuturi alcoolice.
În seara crimei, după ce femeia i-a refuzat bani pentru alcool, el ar fi agresat-o fizic, aplicându-i mai multe lovituri care i-au provocat decesul.
Inițial, suspectul a încercat să ascundă fapta, declarând că nu se afla acasă în seara incidentului, dar ulterior și-a recunoscut vina. Bărbatul are antecedente pentru violență în familie, huliganism, injurie și corupere electorală pasivă. Ancheta continuă, iar suspectul este plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.
Moldova
Puneau în circulație bancnote false. Doi tineri, reținuți în Chișinău
Doi tineri de 20 și 21 de ani, din Chișinău, au fost reținuți fiind suspectați de punerea în circulație a bancnotelor false pe teritoriul capitalei.
Poliția a fost sesizată de un tânăr care a comunicat că ar fi primit o bancnotă presupus falsă de la unul dintre indivizi. Ulterior, în baza probelor și a informațiilor operative acumulate de polițiștii de la Botanica, în comun cu Direcția de Poliție Chișinău, s-a stabilit implicarea celor doi suspecți în comiterea infracțiunii.
În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliile și în autovehiculele suspecților au fost ridicate probe relevante, inclusiv purtători de informații, care confirmă implicarea acestora în activitatea ilegală.
Cei doi au fost plasați în arest pentru 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 5 la 10 ani.
Acțiunile de reținere au fost efectuate cu suportul mascaților din BPDS „Fulger”.
Ancheta continuă pentru documentarea completă a cazului.
Moldova
Bătaie în mijlocul șoselei, la Telecentru: Poliția a inițiat un proces penal „pentru huliganism”
O scenă violentă a avut loc noaptea trecută în sectorul Telecentru din capitală, unde un bărbat a fost doborât la pământ de un taximetru, după ce acesta împreună cu o femeie s-au luat la bătaie cu șoferul chiar în mijlocul străzii.
Incidentul, filmat de un trecător, s-a transformat într-un scandal de proporții, însoțit de înjurături și lovituri.
După ce imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare, poliția a venit cu precizări.
„Ieri, în jurul orei 21:30, Poliția a fost sesizată despre un conflict produs pe șos. Hîncești din Chișinău.
La fața locului s-a stabilit că între un taximetrist și pasagerul său s-a iscat un conflict, iar, conform circumstanțelor preliminare, conducătorul auto l-ar fi tamponat pe pasager cu vehiculul pe care îl conduce.
Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru huliganism. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat, pentru UNIMEDIA, ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic.
-
Moldova4 zile în urmăAngajat IGSU, lovit de un șofer beat și drogat pe un traseu din raionul Rîșcani
-
Moldova5 zile în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova3 zile în urmă/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
-
Moldova4 ore în urmăIncident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare
-
Moldova6 zile în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldova6 zile în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldova6 zile în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova4 zile în urmăHoți „performanți” prinși la Botanica: instalau camere ascunse și intrau în apartamente cu „culegerea de chei”
