Rețele de socializare

Moldova

Angajații unei companii, care cereau mii de euro în schimbul ajutorului la obținerea cetățeniei române, pe banca acuzaților

Procuratura Anticorupție a transmis în judecată dosarele privind redobândirea frauduloasă a cetățeniilor românești. Patru persoane care au acționat împreună sunt învinuite de săvârșirea infracțiunii prevăzute de trafic de influență. Ei cereau până la 17 000 de euro pentru serviciile acordate.

Publicat

Oamenii legii au stabilit că, în perioada 2013 – prezent, o companie privată din capitală, sub pretextul acordării consultaţiilor juridice pentru redobândirea cetățeniei românești, a solicitat şi a primit de la mai mulți cetățeni ai Republicii Moldova și Federației Ruse, sume bănești considerabile. Învinuiții susţineau că au influenţă asupra persoanelor publice străine din cadrul Consulatelor României și că astfel ar putea ușura redobândirea cetățeniei românești.

Persoanele învinuite, în lipsa solicitanților, depuneau actele necesare pentru obținerea cetățeniei românești și Jurământul de credință faţă de Statul Român, perfectau viza de reședință fictivă și conturi bancare în România și garantau obținerea rapidă a cetățeniei românești.

Figuranții cereau de la clienți sume deosebit de mari în mărime de la 1500-2000 euro (pentru depunerea jurământului în regim de prioritate) și de la 5000-17000 euro (pentru pregătirea dosarului, traducere, legalizare notarială, depunerea în lipsa persoanei, obținerea pașaportului).


Învinuiții și-au recunoscut vina și sunt plasați sub control judiciar. Dacă aceștia vor fi găsiți vinovați, riscă o pedeapsă cu amendă în mărime de la 150 000 la 300 000 de lei sau cu închisoare de la 2 la 7 ani.

tv8.md


Moldova

Prins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia

S-a ascuns timp de 10 ani de pedeapsă, dar a fost prins în Italia. Este vorba de un cetățean moldovean în vârstă de 40 de ani, anunțat în căutare internațională de către autoritățile de la Chișinău.

Publicat

Presa italiană scrie că pe numele acestuia era emis un mandat internațional în vederea extrădării, pentru o crimă comisă în 2015, împreună cu alte trei persoane. Bărbatul este acuzat că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ucis în bătaie, cu o rangă metalică, proprietarul, un bărbat de aproximativ 50 de ani.

Individul a fost recunoscut ulterior vinovat de omor, furt, tâlhărie și evadare, fiind condamnat șa 20 de ani de pușcărie, însă, ar fi reușit să fugă din țară. Recent, în urma unor investigații, polițiștii italieni l-au localizat în provincia Lodi. Deși figura ca domiciliat în zonă, anchetatorii au stabilit că se ascundea în localitatea Orzinuovi și era angajat fictiv la o firmă din Cremona.

Pentru a se deplasa fără a atrage atenția, bărbatul folosea un act de identitate românesc, a cărui autenticitate este verificată de autorități. Acesta a fost încarcerat în penitenciarul din Brescia, în așteptarea procedurilor de extrădare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Și-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților

Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată cauza penală în privința a unui bărbat în vârstă de 38 de ani, învinuit de vătămare intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care a cauzat decesul victimei.

Publicat

Conform învinuirii înaintate de către procurorii de la Chișinău, în septembrie 2025, inculpatul, aflându-se la domiciliul părții vătămate, care o găzduise temporar, după consum de alcool, a inițiat un conflict cu gazda.

Inculpatul i-a aplicat părții vătămate multiple lovituri cu mâinile, picioarele și obiecte contondente dure pe diferite regiuni ale corpului, în rezultatul cărora victima a suferit leziuni, care au dus ulterior la deces.

Învinuitul și-a recunoscut parțial vina, iar în cadrul reconstituirii crimei le-a arătat oamenilor legii cum s-a întâmplat totul.


Acesta se află în arest preventiv. Acuzatul riscă o pedeapsă maximă sub formă de închisoare pe un termen de până la 15 ani. Urmărirea penală a fost exercitată de organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Ciocana al Direcției de Poliție Chișinău cu suportul ofițerilor de sector al Sectorului de Poliție Vadul lui Vodă, sub conducerea Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana.


Citește mai departe

Moldova

Spărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei

Spărgea apartamente în plină zi, când stăpânii erau la serviciu. Un bărbat de 48 de ani din capitală, a ajuns pe mâna forțelor de ordine, bănuit că ar fi golit cel puțin șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, bărbatul acționa preponderent pe timp de zi, când proprietarii lipseau de acasă. Acesta pătrundea în apartamente prin culegere de chei și sustrăgea bani, bijuterii, bunuri de valoare și tehnică electronică.

Operațiunea de reținere a fost realizată cu suportul mascaților de la Fulger, iar în urma perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, au fost depistate și ridicate mai multe bunuri care ar proveni din furturile comise. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o anchetă penală.


Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă până la patru ani de detenție.

Cercetările continuă pentru a stabili dacă bănuitul ar fi fost implicat și în alte infracțiuni similar comise în Chișinău.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii