Rețele de socializare

Moldova

Trei cetățeni moldoveni aflați în căutare, extrădati din Ucraina

Pasibil de cercetare penală este un conațional, iar alți doi sunt documentați în stare de libertate. Proxenetismul și traversarea ilegală a frontierei de stat constituie motivele faptelor ilicite în baza cărora ofițerii de investigații din Direcția Regională Est au întreprins acțiunile necesare. Tinerii au fost reținuți pe teritoriul Ucrainei și transmiși autorităților de resort din Republica Moldova la începutul lunii iunie a. c.

Publicat

În baza unei informații cu caracter operativ, polițiștii de frontieră au desfășurat acțiuni de investigații pentru a descoperi locul aflării a unui moldovean în vârstă de 30 ani. Bărbatul este învinuit de comiterea infracțiunii prevăzute de art. 220 al. (1) CP al RM și anume îndemnul sau determinarea la prostituţie, ori tragerea de foloase de pe urma practicării prostituţiei de către o altă persoană. Acesta se află în urmărire penală din anul 2016 de către reprezentanții Centrului pentru combaterea traficului de persoane.

Astfel, în repercursiunea cooperării cu instituțiile de drept ale Ucrainei s-a reușit aflarea și reținerea moldoveanului, ca ulterior să fie efectuată procedura de extrădare prin punctul de trecere Palanca la data de 5 iunie 2018.
Persoana a fost transmisă organelor abilitate ale Republicii Moldova și plasat sub arest preventiv, riscând conform art. 220 al. (1) CP al RM amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 5 ani.

În al doilea caz, furtul i-a determinat să comită și ilegalitatea de a traversa frontiera de stat prin zona nepermisă cu scopul de a eluda consecințele infracțiunii săvârșite. Este vorba despre doi cetățeni minori ai Republicii Moldova în vârstă de 16 și respectiv 17 ani, care la începutul lunii precedente au sustras bunuri în proporții deosebite dintr-o locuință din orașul Ștefan Vodă.


In urma investigațiilor efectuate în comun cu angajații Inspectoratului de Poliție Ștefan Vodă al IGP, s-a stabilit că adolescenții sunt originari din raionul Ștefan Vodă, iar după comiterea furtului au părăsit teritoriul țării, fiind mai târziu reținuți în Ucraina.
Formalitățile de extrădare au avut loc în punctul de trecere Tudora. În prezent, tinerii sunt cercetați în stare de libertate.

BORDER.GOV.MD


Moldova

Crimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă

Polițiștii din Nisporeni au fost sesizați ieri de o persoană care a anunțat că, într-o gospodărie din oraș, a descoperit cadavrul unei tinere strangulate.

Publicat

La fața locului, oamenii legii au găsit, în locuință, cadavrul unei femei de 42 de ani, cu o plagă la nivelul gâtului. În curtea gospodăriei a fost depistat și corpul neînsuflețit al fiicei acesteia, în vârstă de 19 ani.

În urma măsurilor speciale de investigație și a expertizei laboratorului criminalistic din cadrul CTCEJ s-a stabilit că ambele victime au fost omorâte.

Polițiștii au inițiat o cauză penală pentru omor, iar în urma măsurilor operative întreprinse, a fost identificat și reținut un bărbat de 48 de ani, rudă a victimelor, suspectat de comiterea crimelor.


Primele cercetări indică faptul că suspectul ar fi acționat din răzbunare și a încercat să însceneze suicidul fiicei pentru a ascunde urmele.

La moment, polițiștii efectuează acțiuni de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Bărbatul urmează să fie reținut pentru 72 de ore.

Conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 15 la 20 ani sau detențiune pe viață.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Val de rețineri pentru droguri în Chișinău: tânăr prins cu 300.000 lei în „sare”, iar alte 18 cazuri depistate în toate sectoarele capitalei

Polițiștii din Chișinău au desfășurat în ultima perioadă o amplă operațiune antidrog, soldată cu zeci de rețineri și capturi importante. Cea mai gravă descoperire vizează un tânăr de 23 de ani, prins în flagrant în timp ce ascundea pachețele cu PVP într-un parc din sectorul Buiucani.

Publicat

În total, oamenii legii au ridicat de la el 90 de pachețele cu droguri, iar la perchezițiile de acasă – încă 153 de pachețele și aproximativ 350 de grame de substanță neambalată, alături de cântare electronice și materiale pentru porționare. Valoarea totală: aproximativ 300.000 de lei. Tânărul, care acționa prin Telegram, a fost reținut pentru 72 de ore.

În același timp, Batalionul de Patrulare și Reacționare Operativă a documentat 18 cazuri separate de deținere și distribuire de droguri în toate sectoarele Chișinăului. Pe lângă adulți, printre cei depistați se află și minori de 15, 16 și 17 ani.


• În sectorul Centru, trei bărbați cu vârste între 29 și 34 de ani au fost găsiți cu PVP și mefedronă, unii având și dispozitive pentru consum.
• La Botanica, un tânăr de 24 de ani și un bărbat de 29 de ani aveau PVP, iar doi minori de 17 ani – marijuana.
• În Buiucani, polițiștii au ridicat marijuana de la un minor de 16 ani și PVP de la un bărbat de 32 de ani.
• În sectorul Rîșcani au fost documentate cinci cazuri: un minor de 16 ani cu marijuana, un tânăr de 24 de ani cu hașiș, doi bărbați de 23 și 38 de ani cu mefedronă și un bărbat de 32 de ani cu PVP.
• La Ciocana, polițiștii au ridicat două pachețele cu hașiș de la un tânăr de 24 de ani, nouă pachețele cu PVP de la un bărbat de 43 de ani, șase pachețele cu PVP de la doi minori de 15 ani, și 25 de pachețele cu marijuana de la un bărbat de 36 de ani.

Toți cei implicați sunt cercetați conform legii. Poliția anunță că acțiunile de combatere a distribuției drogurilor vor continua în capitală.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Moldovean oprit la granița română: În camionul său au fost găsite componente de armament

Alertă la graniţa moldo-română după ce un camion care ar avea muniție de război a fost oprit când încerca să intre în România pe la vama Albiţa.

Publicat

Transportul ar fi urmat să ajungă în Israel, au declarat surse pentru Antena 3 CNN.

În jurul orei 1.30, un cetățean din Republica Moldova a ajuns la graniță, conducând un camion cu o remorcă de tip container, pe care se aflau „elemente metalice”, conform declarațiilor acestora la vamă. Vameșii au oprit camionul, l-au scanat și a reieșit că în camion se aflau componente care puteau fi inclusiv lansatoare de rachete, potrivit surselor citate.

Camionul a fost sigilat, urmează ca la fața locului să vină echipaje de la Arme și Muniții, ca să inventarieze marfa. Sursele au adăugat că șoferul ar fi declarat că armamentul urma să ajungă în Israel.


Șoferul a fost pus sub observare de forțele de ordine până când toată marfa va fi inventariată.

Serviciul Vamal al RM a reacționat după ce în presa română au apărut informații despre camionul încărcat cu componente de armament

„Serviciul Vamal anunță că suspiciunile privind camionul verificat la punctul Leușeni–Albița au fost semnalate inițial de un funcționar vamal moldovean, iar scanarea a fost efectuată de partea română, conform procedurilor. Cazul este acum în investigare, iar instituția oferă tot suportul organelor responsabile, fără a divulga detalii suplimentare în timpul anchetei”, se arată în mesajul instituției.


echipa.md

Citește mai departe

topul săptămânii