Rețele de socializare

Moldova

Continuarea investigațiilor și reținerilor în raionul Soroca privind cazurile de producere și comercializare a drogurilor (VIDEO)

Pe parcursul a patru luni de zile ale anului 2018, de către ofițerii de investigație a Direcției Antidrog a Inspectoratului Național de Investigații în comun cu procurorii Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, a fost documentată activitatea infracțională a două grupări criminale, specializate în punerea în circulație a drogurilor în proporții deosebit de mari pe teritoriul raionului Soroca.

Publicat

Astfel, în urma măsurilor speciale de investigație, la sfârșitul lunii martie 2018 în urma efectuării a cinci percheziții la suspecții care se ocupau cu cultivarea și comercializarea drogurilor, de tip marijuană, la domiciliul unuia din membrii grupării, în subsolul casei s-a depistat un laborator dotat și echipat cu tehnică de performanță pentru cultivarea plantelor de cânepă. La fel, în gospodăria acestuia au fost depistate și ridicate bunuri materiale  în valoare de aproximativ 100 000 lei, care conform informațiilor dispuse au fost sustrase anterior din aceeași localitate, fapt pentru care IP Soroca la de 22 februarie 2018 a inițiat o cauză penală fără autor pe faptul sustragerii pe ascuns a bunurilor date.

În urma acțiunilor întreprinse și perchezițiilor efectuate a fost reținut liderul grupării în vârstă de 40 ani originar din satul Volovița,  r-ul Soroca, împreună cu alți trei complici cu vârsta cuprinsă între 20-25 ani, care nemijlocit se ocupau cu comercializarea marijuanei, fiind identificat și reținut autorul furtului din locuință.

În vederea destructurării altei grupări criminale specializate în comercializarea drogurilor de tip pastile ecstasy, amfetamină și hașiș pe teritoriul Raionului Soroca, timp de trei luni, ofițerii Direcției Antidrog au supravegheat membrii grupului, fiind infiltrat  un investigator sub acoperire și efectuate achiziții de control pentru procurarea drogurilor de la suspecți. Totodată, s-a stabilit că suspecții comercializau pastile Ecstasy la un preț de 250 lei/per pastilă, 100 lei/per gram hașiș și 700 – 900 lei/per gram de amfetamină.


Ca urmare a probelor acumulate, au fost efectuate 15 percheziții la domiciliile și automobilele suspecților, originari și domiciliați în raionul Soroca, cu vârstele cuprinse între 20-50 ani, fiind depistate și ridicate telefoane mobile, bani preveniți din activitatea infracțională, înscrisuri de ciornă și droguri în proporții deosebit de mari, în special marijuană, pastile ecstasy, hașiș și amfetamină, fiind reținuți patru suspecți, iar alți șase suspecți sunt cercetați în stare de libertate.

În timpul reținerii liderul grupării criminale în vârstă de 40 ani originar și domiciliat or. Soroca, timp de cinci ore a stat baricadat în apartamentul său amplasat la etajul șapte a blocului locativ încercând să fugă de la fața locului. Astfel, pentru reținerea acestuia au fost utilizate serviciile echipei de descarcerare a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI.

Acțiunile s-au desfășurat cu sprijinul polițiștilor din cadrul Brigăzii cu Destinație Specială „Fulger”.


POLITIA.MD

Moldova

Un polițist de la IP Fălești, mort de beat la volan, a dat cu Logan-ul în parapet, la Rîșcani. Riscă să ajungă șomer

Un polițist este cercetat penal și riscă să rămână șomer, după ce ar fi urcat băut la volan și ar fi comis un accident rutier.

Publicat

Cazul a avut loc în noaptea de 11 spre 12 noiembrie curent, în raionul Rîșcani, susțin sursele PulsMedia.MD.

Potrivit surselor din teritoriu, este vorba despre un angajat al IP Fălești, care se afla în afara orelor de serviciu și se deplasa la volanul automobilului personal de marca Dacia Logan.


Acesta ar fi pierdut controlul volanului, iar mașina a derapat într-un sens giratoriu și s-a izbit violent în parapet. Inițial acesta ar fi declarat colegilor că la volan s-ar fi aflat soția sa, care ar fi părăsit imediat locul accidentului.

Sursele noastre mai menționează că acesta a fost documentat de către colegii săi de la IP Rîșcani, care l-au testat doar cu aparatul Drager, dar nu l-ar fi trimis săi fie prelevate probe biologice. Rezultatele aparatului Drager au arătat că acesta avea o concentrație de aproximativ 1,36 mg/l de alcool pur în aerul expirat.

Aceleași surse precizează că inițial s-ar fi încercat mușamalizarea cazului, dar după ce factorii de decizie au aflat despre această situație s-ar fi inițiat o anchetă de serviciu.


Citește mai departe

Moldova

Doi tâlhari în cazul soților vârstnici din Căușeni – condamnați. Au pătruns mascați și înarmați în casă pentru 100.000 lei

Alți doi membri ai grupării care pregătea jefuirea a doi soți vârstnici din Căușeni au fost condamnați, după trimiterea dosarului în judecată de procurorii PCCOCS. Ținta atacului: 100.000 de lei.

Publicat

Potrivit procurorilor, jaful era coordonat din penitenciar de doi deținuți, iar executanții – trei tineri aflați în libertate, dintre care doi frați gemeni. Acum, și cel de-al doilea frate a primit pedeapsa: unul – 5 ani de închisoare, celălalt – 3 ani și 4 luni.

Gruparea a încercat fără succes să lovească trei nopți la rând, iar în caz de rezistență plănuiau să-și înjunghie victimele în picior.

În noaptea în care au pătruns în locuință, au fost însă prinși în flagrant – oamenii legii îi așteptau, având deja informații despre planul lor criminal.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Rețea de contrabandă cu țigări, destructurată pe ruta feroviară Chișinău–București: peste 120.000 de țigarete depistate în depoul CFM

Oamenii legii au anihilat activitatea unui grup criminal organizat specializat în contrabandă cu țigarete, grupare care folosea ruta feroviară internațională Chișinău–București pentru a scoate ilegal din țară produse accizabile.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, rețeaua era formată din mai multe persoane, inclusiv angajați ai Întreprinderii de Stat „Calea Ferată din Moldova”, care ar fi profitat de funcțiile lor pentru a facilita transportul ilegal al mărfurilor peste frontieră. Anumiți membri ai grupului se află încă în proces de identificare.

Pe 10 noiembrie, ofițerii de investigație, sprijiniți de mascații BPDS „Fulger”, au efectuat percheziții simultane la domiciliile suspecților, în depoul de locomotive și vagoane din Chișinău, precum și în trenul de pe cursa Chișinău–București.


În depoul CFM, polițiștii au descoperit peste 120.000 de țigarete ascunse și pregătite pentru a fi scoase ilegal din țară. Totodată, de la unul dintre figuranți au fost ridicate sume importante de bani: 50.000 de lei și 4.755 de euro.

Ancheta continuă pentru identificarea tuturor membrilor implicați și pentru stabilirea mecanismului complet al contrabandei.

Persoanele găsite vinovate riscă între 4 și 10 ani de închisoare, dacă valoarea mărfurilor accizabile depășește 8.000 de unități convenționale sau dacă sunt implicate peste 120.000 de țigarete — prag depășit în acest caz.


Citește mai departe

topul săptămânii