Moldova
Bunuri în sumă de peste 600 mii lei, introduse ilegal în țară (VIDEO)
Pentru un lot de articole vestimentare, în sumă de peste 600 mii lei, un cetățean moldovean nu a putut prezenta acte de proveniență și există bănuială rezonabilă că ar fi introduse ilegal în țară. Bărbatul a fost reținut în punctul de trecere Cairaclia, după valorificarea unei informații operative.
În data de 8 mai a. c., ofițerii de investigații speciale ai Direcției regionale SUD a IGPF de comun cu angajații secției inspectare a fraudelor economice din cadrul INI al IGP au acționat în punctul de trecere Cairaclia. În acest sens, pe sensul de intrare în țară a fost stopat un mijloc de transport de model Volkswagen Caravel, la volanul căruia se afla un cetățean moldovean în vârstă de 46 ani.
Microbuzul s-a dovedit a fi supra încărcat cu genți voluminoase, pentru care șoferul nu a putut preciza proveniența și deținerea acestora. La examinarea conținutului s-a depistat marfa de larg consum cu o valoare estimată inițial la peste 600.000 lei.
Din cercetările preliminare s-a constatat că bunurile au fost introduse din Ucraina în R. Moldova prin contrabandă. În consecință, mijlocul de transport și mărfurile depistate au fost escortate la sediul Direcției regionale SUD.
În prezent cazul este cercetat de către polițiștii de frontieră în vederea stabilirii circumstanțelor și a persoanelor implicate. Bărbatul riscă amendă în mărime de la 500 la 650 unităţi convenţionale sau muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore sau cu închisoare de până la 2 ani.
Polițiștii de frontieră va continua să întreprindă un șir de măsuri în vederea prevenirii și combaterii acțiunilor de contrabandă la frontiera de stat.
Moldova
Pericol ignorat la Chișinău: Mai mulți șoferi, filmați cum pe roșu chiar în fața trenului
La un pas de tragedie în Chișinău. Mai mulți șoferi au ignorat semnalele sonore și luminoase la intersecția Ismail – Calea Basarabiei și au trecut peste calea ferată chiar în fața unui tren care se apropia.
În imagini se vede cum mașinile trec pe roșu, iar trenul frânează în ultimul moment ca să evite un impact.
Internauții s-au arătat revoltați și spun că acești șoferi ar trebui să repete examenul auto. Alții au făcut haz de necaz: „nici nu știau că mai circulă trenuri în Moldova”.
Poliția urmează să vină cu informații suplimentare.
Moldova
Un bărbat, internat cu arsuri după ce locuința i-a fost cuprinsă de flăcări, la Sîngerei.
Un bărbat de 67 de ani a ajuns la spital în stare gravă, în urma unui incendiu izbucnit în locuința sa. Incidentul s-a produs în dimineața zilei de 17 noiembrie, în satul Sloveanca, raionul Sîngerei. Flăcările au cuprins interiorul casei și o parte a acoperișului, iar două echipaje de pompieri și salvatori au fost mobilizate pentru a opri extinderea focului.
Potrivit IGSU, intervenția a fost dificilă, iar echipele de salvatori au luptat cu incendiul aproape două ore, până când acesta a fost complet lichidat. Flăcările au distrus bunurile din interior și aproximativ jumătate din acoperișul casei.
Proprietarul locuințe a suferit arsuri de gradul III la nivelul membrelor inferioare și a fost transportat la Spitalul Raional Sîngerei, unde este internat în stare grav-stabilă, în secția de reanimare.
Primele concluzii ale specialiștilor indică faptul că incendiul ar fi pornit de la soba de încălzit, cel mai probabil suprasolicitată. Materialele combustibile aflate prea aproape ar fi luat foc, declanșând incendiul.
În acest context, IGSU reamintește cetățenilor importanța verificării sobelor înainte de utilizare și a respectării regulilor de apărare împotriva incendiilor, pentru a preveni astfel de situații de risc.
Potrivit instituției, de la începutul anului au fost înregistrate peste 200 de incendii cauzate de utilizarea necorespunzătoare a sobelor. În ultimele 24 de ore pompierii și salvatorii au intervenit în 24 de situații de risc.
Moldova
Cu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
S-au pornit în misiune de serviciu și au ajuns într-un gard de pe marginea drumului. Un echipaj al poliției de frontieră a fost implicat într-un accident rutier, după ce nu au putut împărți drumul cu un alt șofer.
Totul s-a întâmplat în data de 17 noiembrie, pe traseul Fălești-Pîrlița. Potrivit datelor preliminare, un șofer de 54 de ani ar fi încercat să vireze la stânga, dar nu s-ar fi asigurat corespunzător, astfel că a fost tamponat lateral de mașina poliției de frontieră. Oamenii legii menționează că autospeciala se deplasa regulamentar, având semnalele luminoase activate.
În urma impactului, ambele automobile au fost proiectate în afara drumului și au doborât, în cele din urmă, un gard.
Deși coliziunea a fost violentă și automobilele au fost avariate, nicio persoană nu a avut de suferit. Alte circumstanțe urmează a fi stabilite.


-
Moldova6 zile în urmăUn polițist de la IP Fălești, mort de beat la volan, a dat cu Logan-ul în parapet, la Rîșcani. Riscă să ajungă șomer
-
Moldova7 zile în urmăAccident spectaculos la Step-Soci, raionul Orhei: două mașini au ajuns în curtea unei gospodării
-
Moldova7 zile în urmăA torturat victima, apoi a aruncat-o de la etajul 9: O moldoveancă, condamnată pentru omor cu „cruzime excepțională”, reținută în SUA
-
Moldova7 zile în urmăȘefă de centru cadastral ASP, reținută de CNA: ar fi luat 15.000 € mită pentru diplome false în domeniul medical
-
Moldova7 zile în urmăDoi polițisti riscă dosar penal: o femeie din Ucraina ar fi fost scursă de bani si hărțuită sexual în Moldova
-
Moldova20 de ore în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldova6 zile în urmăDoi tâlhari în cazul soților vârstnici din Căușeni – condamnați. Au pătruns mascați și înarmați în casă pentru 100.000 lei
-
Moldova7 zile în urmăAccident tragic în raionul Strășeni. Trei persoane au decedat
