Rețele de socializare

Moldova

Killeri de origine azeră aflați în căutare internațională, reținuți de poliție (VIDEO)

Doi cetățeni de origine azeră, cu vârsta de 26 și respectiv 32 de ani, membri a unui grup criminal organizat, care aveau rolul de killeri, desfășurând activitatea infracțională pe teritoriul CSI, au fost reținuți.

Publicat

Aceștia, fiind anunțați în căutare de către autoritățile de drept din Ucraina, pentru comiterea unui atac armat la 29 martie 2018, asupra unui grup de persoane, cu utilizarea armelor de tip automat ”Kalașnikov”, soldat cu decesul unei persoane și rănirea alteia.

Suspecții, au fost reținuți la 8 mai 2018, în urma unei informații operative, parvenite în adresa Inspectoratului Național de Investigații.

Ca urmare a investigațiilor efectuate de ofițerii Direcției Combaterea Crimelor Grave a Inspectoratului Național de Investigații în comun cu procurorii Procuraturii pentru Combaterea Crimei Organizate și Cazuri Speciale, angajații Direcției Urmărire Penală a Poliției de Frontieră, Serviciului Informații Securitate, în conlucrare cu angajații Direcției Poliției Criminale din Ucraina, s-a stabilit că bărbații au traversat ilegal frontiera Republicii Moldova, intenționând să-și perfecteze acte false, după care să părăsească Moldova, cu destinația Turcia, pentru eschivarea de la răspunderea penală.


Suspecții sunt reținuți pe un termen de 72 de ore, ulterior, urmează a fi inițiată procedura de extrădare pentru a fi atrași la răspundere penală în Ucraina. 

Acțiunile s-au desfășurat cu sprijinul polițiștilor din cadrul Brigăzii cu Destinație Specială „Fulger”.

POLITIA.MD


Moldova

Mefedronă și marijuana, descoperite în două cazuri succesive în Chișinău

Poliția din capitală a avut de gestionat două noi cazuri legate de droguri, ambele descoperite în timpul patrulărilor și intervențiilor operative, care arată cât de activă rămâne rețeaua de distribuție în oraș.

Publicat

Primul incident a avut loc pe strada Sfântul Andrei, unde o tânără de 20 de ani a atras atenția echipajului INSP încercând să își schimbe brusc direcția de mers. Oprită pentru verificări, aceasta a scos din buzunar și a predat mai multe pachețele cu o substanță ce pare a fi mefedronă. Cazul a fost preluat de polițiștii de la IP Rîșcani.

Într-o altă operațiune, ofițerii IP Centru au reținut doi curieri de droguri, de 21 și 22 de ani, suspectați că distribuiau substanțe narcotice în diferite zone ale capitalei. Unul a fost prins într-o zonă forestieră cu pachețele de marijuana pregătite pentru ascundere, iar la locuința sa au fost găsite sute de pachete tip zip-lock, cântare electronice și masă vegetală. Al doilea tânăr a fost oprit chiar în timp ce plasa drogurile în ascunzișuri de pe mai multe străzi.


Cei doi sunt reținuți pentru 72 de ore și sunt cercetați penal, în timp ce ancheta continuă pentru a identifica întreaga rețea.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Descoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.

Descoperire macabră în satul Miclești, din raionul Criuleni. Un tânăr de 28 de ani a fost găsit parțial carbonizat într-o construcție auxiliară de pe teritoriul unei întovărășiri pomicole. Totul s-a întâmplat pe 24 noiembrie, când la Serviciul 112 a fost anunțat un incendiu izbucnit într-o anexă ce aparține unui localnic.

Publicat

Flăcările au cuprins bunuri din interior pe o suprafață de aproximativ un metru pătrat, iar focul s-a autostins înainte de sosirea pompierilor. Abia apoi, localnicii au făcut descoperirea cutremurătoare: în interior se afla trupul parțial carbonizat al tânărului.

Deocamdată nu se știe cum a ajuns victima în încăperea respectivă și nici ce a provocat incendiul.

Specialiștii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediei — de la cauza izbucnirii focului, până la împrejurările în care tânărul de 28 de ani și-a pierdut viața.


Citește mai departe

Moldova

Accident la Botanica: o mașină s-a inversat după ce a lovit bordura

O mașină a fost făcută zob, în toiul nopții, la intersecția străzilor Grădina Botanică și Sarmizegetusa din Capitală.

Publicat

Potrivit Poliției, accidentul s-a produs la ora 01:30, când un automobil Toyota a lovit bordura și s-a răsturnat pe carosabil. Imaginile de la fața locului arată mașina grav avariată.

Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Oamenii legii investighează circumstanțele care au dus la răsturnarea spectaculoasă a vehiculului.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii