Rețele de socializare

Moldova

O rețea specializată în contrabandă cu articole dentare, anihilată (VIDEO)

Șase persoane, cu vârsta cuprinsă între 30 – 40 de ani, domiciliați în municipiul Chișinău, au fost reținute fiind suspectate de importul prin contrabandă a implanturilor și articolelor pentru proteze dentare în Republica Moldova, în proporții deosebit de mari.

Publicat

Persoanele au fost reținute în urma investigațiilor efectuate de ofițerii Direcției Nord a Inspectoratului Național de Investigații și procurorii Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, oficiul „Nord”.

Ca urmare a investigațiilor, s-a stabilit că pe parcursul anilor 2017-2018, nefiind înregistrați în calitate de importatori oficiali, membrii grupării au introdus articolele dentare prin eludare de la controlul vamal, precum și declararea neautentică prin indicarea eronată a valorii mărfii în facturile Invoice. Marfa procurată din Israel, China Italia și Corea de Sud urma să fie comercializată clinicilor stomatologice private cu un preț mai redus decât cel de piață.

Totodată, la 18 aprilie 2018, au fost efectuate 19 percheziții la mai multe adrese din municipiul Chișinău.


Ce s-a depistat la percheziții

Astfel, în urma perchezițiilor, au fost depistate și ridicate peste 4000 de implanturi și articole pentru proteze dentare în sumă de peste 6 000 000 de lei, bani în valută națională și străină în valoare totală de circa 1 151 000 lei.

Persoanele implicate în comiterea infracțiunii iși recunosc vina și sunt reținute pentru 72 de ore.Dacă li se va dovedi vinovăția, aceștia riscă pedeapsă cu închisoare de la 3 la 10 ani.


La moment, se întreprind acțiuni pentru identificarea altor membri ai grupului infracțional.

POLITIA.MD


Moldova

BMW răsturnat la Hîncești: Șofer era beat – pasagerii luptă pentru viață

Băutura continuă să facă victime. Doi bărbați au ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se aflau ca pasageri s-a izbit într-un copac, apoi s-a răsturnat. Șoferul automobilului era în stare avansată de ebrietate.

Publicat

Accidentul rutier s-a produs în seara de 23 iunie, aproape de ora 22.30, la intrarea în localitatea Sărata-Galbenă, raionul Hîncești. Potrivit poliției, șoferul, un tânăr de 28 de ani, aflat la volanul uni BMW, ar fi pierdut controlul asupra mașinii și s-a izbit violent de un copac de pe marginea traseului.

În urma impactului, automobilul s-a inversat. În imaginile surprinse de martori la fața locului poate fi observată mașina făcută țăndări și toate airbag-urile declanșate. La fața locului au intervenit polițiști, dar și ambulanța. Medicii au preluat imediat pasagerii, cu vârstele de 29 și respectiv 34 de ani și i-au dus de urgență la spital, unde au fost internați în stare gravă.


Șoferul, care, ca prin minune a scăpat nevătămat, a fost testat cu aparatul Drager la fața locului, iar rezultatele au arătat o concentrație de 1.11 mg/l de alcool pur în aerul expirat – valoare ce depășește de peste 7 ori norma maximă admisă de lege. Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele accidentului.


Citește mai departe

Moldova

Impac fatal, la Cahul: Doi oameni au murit, după ce mașina lor s-a izbit de un copac.

O dimineață obișnuită s-a transformat într-o tragedie fără margini în raionul Cahul. Un bărbat de 57 de ani și o femeie de 51 de ani și-au pierdut viața, după ce mașina în care se aflau a derapat de pe șosea și s-a izbit violent de un copac.

Publicat

Accidentul s-a produs în dimineața de 25 iunie, în jurul orei 7:00, în apropierea satului Colibași. Din primele informații oferite de poliție, șoferul – originar din localitate – ar fi pierdut controlul volanului, iar autoturismul a părăsit carosabilul, oprindu-se într-un copac de pe marginea drumului.

Impactul a fost devastator. Echipele de intervenție sosite la fața locului nu au mai putut face nimic pentru a salva viețile celor doi.

Polițiștii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate ce a dus la producerea accidentului.


Autoritățile trag un semnal de alarmă și le reamintesc șoferilor să adapteze viteza la condițiile de drum și să evite urcarea la volan în stare de oboseală sau sub influența alcoolului.


Citește mai departe

Moldova

Un complice al șefului Biroului Vamal Centru, arestat într-un dosar de corupție, reținut astăzi de CNA și procurori

Centrul Național Anticorupție în comun cu procurorii mun. Bălți anunță despre efectuarea unor percheziții la un complice al șefului Biroului Vamal Centru, reținut pe 21 mai în dosarul în care este cercetată o schema infracțională de percepere a mijloacelor financiare ilicite în schimbul facilitării trecerii mărfurilor peste frontiera vamală a R. Moldova la importul de mărfuri în țară, destinate regiunii transnistrene.

Publicat

Bărbatul, care este o rudă apropiată a învinuitului și ar fi avut rolul de intermediar, a fost reținut în această dimineață pentru 72 de ore, fiind cercetat penal pentru complicitate la coruperea pasivă.

Amintim că, pe 21 mai, șeful Biroului Vamal Centru și un broker vamal au fost reținuți de CNA într-un dosar de corupere pasivă în circumstanțe agravante. Ulterior, în cadrul aceluiași dosar a fost reținut șeful Postului Vamal Intern Căușeni, iar în urma acțiunilor de urmărire penală au fost ridicate mai multe telefoane mobile, suma totală a mijloacelor financiare depistate constituind circa 1, 1 milioane de lei.

Acțiunile de urmărire penală continuă în cauza penală menționată sub conducerea procesuală a procurorilor mun. Bălți.


Orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii