Moldova
Reținuți pentru că au furat 250 mii lei (VIDEO)
Doi tineri cu vârste cuprinse între 18 și respectiv 20 de ani, domiciliați în municipiul Chișinău, sunt cercetați de poliție pentru furt în proporții deosebit de mari. Anterior, unul dintre ei a fost cercetat pentru infracțiuni similare.
Astfel, la 2 februarie curent, la dispeceratul IP Criuleni a parvenit un apel telefonic din partea unui bărbat, precum că persoane necunoscute au pătruns în locuința mamei sale din raionul Criuleni, de unde au sustras bani în sumă de 250 000 lei. Suspecții au pătruns în locuința femeii pe geam, pe timp de zi, în timp ce aceasta era plecată de acasă.
În urma investigațiilor efectuate de ofițerii Direcției Combaterea Crimelor Grave a Inspectoratului Naţional de Investigaţii în comun acord cu cei de la IP Criuleni, procurorii Procuraturii din or.Criuleni și cu suportul angajaţilor BPDS „Fulger”, la 3 aprilie 2018, suspecții au fost reținuți în timp ce se deplasau pe o stradă din municipiul Chișinău.
Audiați de polițiști, bănuiții şi-au recunoscut vina parțial.
La moment, tinerii sunt arestați pentru 30 de zile, dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de la 7 la 12 ani.
Poliţiştii desfăşoară investigaţii de stabilire a complicităţii lor în alte cazuri de furturi.
Moldova
/VIDEO/ Conserve „cu surprize” din Europa: 9 kilograme de mefedronă, descoperite de ofițerii INI.
O rețea de traficanți a transformat conservele de fructe în ascunzători pentru câteva kilograme de narcotice. Polițiștii antidrog au destructurat o rețea care aducea substanțe interzise în Moldova prin transporturi de colete din Europa.
Potrivit informațiilor, pe parcursul a trei luni, oamenii legii au monitorizat activitatea suspecților. Informațiile operative au condus la percheziționarea unui oficiu din Chișinău, administrat de un bărbat de 42 de ani din Ceadîr-Lunga, care gestiona transportul coletelor. În interior, oamenii legii au descoperit un colet cu recipiente metalice, camuflate sub forma unor conserve de fructe. În acestea se aflau 3 kilograme de mefedronă, ascunse în pachete ermetic închise.
Pentru a masca substanțele narcotice, traficanții au umplut unele recipiente cu prezervative pline cu apă, menite să creeze impresia că borcanele conțin produse alimentare lichide.
Drogurile erau transportate din Europa spre Republica Moldova cu autocare care traversau punctul vamal Leușeni–Albița.
Într-o altă acțiune, trei bărbați cu vârste de 21, 23 și 31 de ani au fost reținuți în flagrant, după ce au ridicat un colet similar ce conținea alte 6 kilograme de mefedronă, ascunse în șase borcane.
Operațiunea de reținere s-a desfășurat cu suportul mascaților de la „Fulger”. În total, polițiștii au ridicat 9 kilograme de mefedronă, cu o valoare estimată la peste 6 milioane de lei.
Cei trei suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar autoturismul cu care se deplasau a fost ridicat în vederea sechestrării. Potrivit legii, persoanele implicate riscă până la 15 ani de închisoare.
Polițiștii și procurorii Procuraturii Chișinău, Oficiul Ciocana continuă investigațiile penale.
Moldova
Nori negri de fum, la Bălți: O semiremorcă încărcată cu cabluri a fost mistuită în totalitate de foc.
Panică în capitala de nord a țării. Nori de fum dens și negru au împânzit aerul. Și asta, după ce o remorcă a luat foc. Totul s-a întâmplat în amiaza zilei de 31 octombrie în orașul Bălți. În jurul orei 11:45 a pervenit un apel la serviciul unic 112 precum că pe strada Industrială flăcările au cuprins remorca unui autocamion, parcată pe teritoriul unei întreprinderi.
La fața locului au fost îndreptate patru echipe de salvatori și pompieri. Ajunși, angajații IGSU au constatat că arde o semiremorcă încărcată cu cabluri, fara captractor. În imaginile surprinse de mai mulți martori și publicate ulterior pe rețelele sociale se poate vedea cum un nor de fum negru și dens se ridică spre cer. Acesta putea fi văzut de la o distanță chiar și de câțiva kilometri.
Datorită intervenției operative ale pompierilor, incendiul a fost localizat către ora 11:50 și lichidat complet către ora 12:05. În urma arderii au fost distruse bunurile materiale încărcate. Potrivit ofițerului de presă din cadrul IGSU, Liliana Pușcașu, din fericire, în urma celor întâmpate nici o persoană nu a avut de suferit.
Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști în cadrul unei anchete demarate.


Moldova
Viteză scump plătită pe traseul M-1: Un șofer a rămas fără permis, după ce a fost surprins circulând cu 165 km/h.
Viteză extremă pe șoseaua Chișinău–Dubăsari! Un șofer grăbit a fost surprins de polițiștii de la Secția Escortă și Misiuni Speciale a Inspectoratului Național de Securitate Publică, în timp ce circula cu nu mai puțin de 165 de kilometri pe oră, mult peste limita legală, pe traseul M-1.
Bărbatul de 33 de ani, aflat la volanul unui autoturism de lux, a fost imediat oprit și documentat conform legislației în vigoare. Pentru fapta sa, el riscă o amendă de 2.500 de lei și suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de până la 45 de zile.
Reprezentanții Inspectoratului Național de Securitate Publică amintesc șoferilor: conducerea cu viteză excesivă reprezintă un pericol real pentru viață și pentru siguranța celorlalți participanți la trafic. Respectarea limitelor de viteză reduce riscul accidentelor grave și salvează vieți.
-
Moldova6 zile în urmăTragedie de nedescris, la Florești: Un copil de doi ani a murit, după ce a căzut într-o fântână adâncă de opt metri.
-
Moldova7 zile în urmăCu 200 km/h, în uniformă de polițist: Un tânăr s-a filmat în timp ce gonește pe șoselele din țară.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Conserve „cu surprize” din Europa: 9 kilograme de mefedronă, descoperite de ofițerii INI.
-
Moldova6 zile în urmăS-ar fi aruncat în gol: Un bărbat a murit după ce a căzut de la etajul 16 al unui bloc de locuit, în capitală.
-
Moldova6 zile în urmăImpact fatal, la Briceni: Un șofer a decedat, după ce s-a izbit cu camionul într-un copac.
-
Moldova5 zile în urmăCaz fatal cu semne de întrebare: O moldoveancă a fost găsită fără viață într-o pensiune din Italia.
-
Moldova7 zile în urmă/VIDEO/ Schemă uriașă de evaziune fiscală: O companie ar fi tăinuit de stat cel puțin 6 milioane de lei.
-
Moldova4 zile în urmăScandal de proporții la liceul „Gheorghe Asachi” din Chișinău: Conducerea instituției și un agent economic, reținuți pentru corupție.
