Moldova
Droguri, substanţe anabolizante şi un permis de conducere fals, descoperite asupra a doi bărbaţi în P.T.F. Sculeni
Polițiști de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Sculeni, împreună cu lucrători vamali, au descoperit în bagajele a doi cetăţeni moldoveni, 4 g de substanţă suspectă a fi marijuana, 12 comprimate suspecte a fi Ecstasy, 202 comprimate de substanţe incluse pe lista substanţelor interzise, precum şi un permis de conducere fals, cumpărat contra sumei de 1.000 de dolari.
La sfârșitul săptămânii trecute, în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni – I.T.P.F. Iași, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, călătorind ca pasageri într–un autoturism înmatriculat în R. Moldova, cetăţenii moldoveni Felix L., în vârstă de 32 de ani și Maxim Z., în vârstă de 24 de ani.
În baza profilului de risc, precum şi din cauza faptului că Maxim Z. avea un comportament asemănător unei persoane care este consumatoare de substanţe stupefiante, polițiștii de frontieră au solicitat inspectorilor vamali efectuarea unui control amănunţit.
Astfel, echipa comună de control a descoperit, ascunse în portofelul lui Maxim Z. patru grame substanță vegetală de culoare verde, suspectă a fi marijuana și 12 comprimate de culoare portocalie, suspecte a fi Ecstasy. De asemenea, în bagajele lui Felix L., au fost descoperite 202 comprimate de Danabol, substanțe incluse pe lista substanţelor interzise prevazută în Legea 104/2008. Totodată, iar în portofel un permis de conducere cu însemnele autorităților din R. Moldova.
Polițiștii de frontieră au procedat la efectuarea unor verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că documentul nu îndeplineşte condițiile de formă şi fond ale unuia autentic, fiind fals. În legătură cu cele constatate, Felix L. a declarat că, în luna ianuarie a.c. a procurat permisul de conducere de la o persoană ale cărei date de identitate nu le cunoaşte, în schimbul sumei de 1.000 de dolari, cu scopul de a se angaja ca şofer în Rusia.
Maxim Z. a declarat că substanţa descoperită este marijuana, iar pastile sunt Ecstasy şi le-a cumpărat pentru consum propriu, în schimbul sumei de 110 euro, el fiind consumator de droguri de aproximativ cinci luni.
În cazul lui Felix L. poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale, iar conform prevederilor legale, a fost luată măsura reţinerii substanţelor anabolizante descoperite şi sancţionarea contravenţională a persoanei cu amendă în valoare de 30.000 lei.
În cazul lui Maxim Z. cercetările sunt continuate de procurorii D.I.I.C.O.T.- Serviciul Teritorial Iaşi, structură abilitată să efectueze cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de introducerea sau scoaterea din ţară, precum şi importul ori exportul de droguri de risc și de mare risc, fără drept și deţinerea de droguri de risc și de mare risc pentru consum propriu fără drept, la finalizare urmând sa fie luate măsurile legale ce se impun. Totodată, substanța descoperită a fost ridicată, ambalată, sigilată și predată spre expertizare procurorilor din cadrul aceleiaşi structuri.
Moldova
Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite
Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.
Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.
În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.
Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.
Moldova
Goană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
O întrecere periculoasă între doi șoferi a avut loc la intrarea în orașul Ialoveni, punând în pericol alți participanți la trafic.
Potrivit imaginilor apărute pe rețelele sociale, cei doi s-au angajat într-o cursă de viteză, ignorând regulile de circulație. Ajunși în fața unui semafor unde se formase o coloană de mașini, unul dintre șoferi a ales să circule pe contrasens, iar celălalt a mers pe acostament, pentru a-și continua goana.
Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic și au stârnit reacții dure în mediul online. Internauții cer intervenția Poliției și sancționarea celor doi șoferi, pe care îi califică drept iresponsabili.
Moldova
Escroc căutat de Interpol, depistat și reținut în Republica Moldova
Un cetățean al Uzbekistanului, în vârstă de 30 de ani, anunțat în căutare internațională pentru escrocherie, a fost reținut pe teritoriul Republicii Moldova. Bărbatul era căutat de Biroul Național Central Interpol Uzbekistan, fiind vizat de o măsură preventivă de arest.
Potrivit autorităților, acesta a fost identificat și localizat în urma unor acțiuni speciale desfășurate de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație, cu sprijinul Inspectoratului Național de Investigații. După reținere, străinul a fost plasat în arest pentru 72 de ore.
În această perioadă urmează să fie inițiată procedura de extrădare, iar bărbatul riscă o pedeapsă de până la 8 ani de închisoare pentru faptele de care este acuzat.
-
Moldova6 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Diaspora23 de ore în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova6 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova18 ore în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova6 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova3 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova3 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova6 zile în urmă„Agentul imobiliar” care a înșelat de milioane. Fraudă de peste 2,3 milioane de lei
