Rețele de socializare

Moldova

Șofer vitezoman prins de INP că circula cu 134 km/h la trecerea de pietoni

Angajații Inspectoratului Național de Patrulare au depistat un șofer care conducea cu 137 km/h în apropierea satului Mihăileni, raionul Edineț.

Publicat

Mai mult, acesta circula cu viteză excesivă la o trecere de pietoni, unde limita de viteză permisă este de 50 de kilometri pe oră.

Ofițerii de patrulare au stopat șoferul vitezoman și documentat conform legii. Acesta s-a dovedit un bărbat în vârstă de 29 ani, care s-a ales cu amendă de 1500 lei și 5 puncte de penalizare.

Menționăm, că ofițerii de patrulare acţionează în aceste zile cu aparate radar pentru salvarea de vieţi şi prevenirea accidentelor rutiere.


Inspectoratul Național de Patrulare al IGP


Moldova

Trei indivizi au vandalizat iluminatul festiv din Bălți. Autoritățile cer ajutorul populației

Iluminatul de sărbătoare din centrul municipiului Bălți a fost vandalizat în noaptea de 10 decembrie, când trei persoane au distrus mai multe elemente ale decorațiunilor festive.

Publicat

Incidentul a fost surprins de camerele de supraveghere din parcul „Mihai Volontir”, iar imaginile au fost transmise autorităților municipale și poliției.

Primăria Bălți face apel la locuitori să ajute la identificarea făptașilor. Cetățenii care recunosc persoanele din imagini sunt rugați să contacteze de urgență poliția la numărul 112 sau la 0231 2-63-67.


Autoritățile anunță că persoanele vinovate riscă să fie trase la răspundere pentru distrugere intenționată a bunurilor publice.


Citește mai departe

Moldova

Accident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.

Accident grav în raionul Hîncești: un camion s-a răsturnat într-o curbă periculoasă, iar șoferul a ajuns la spital. Totul s-a întâmplat în zorii zilei de 10 decembrie pe traseul din apropierea satului Fundul Galbenei și a necesitat intervenția de urgență a polițiștilor și medicilor.

Publicat

Potrivit primelor informații, șoferul în vârstă de 49 de ani, se deplasa dinspre Hîncești spre Chișinău. Într-o curbă periculoasă, acesta nu ar fi adaptat viteza la condițiile drumului, iar camionul a derapat, ieșind de pe carosabil și ajungând într-un canal de scurgere, unde s-a răsturnat cu tot cu remorcă.

Bărbatul a fost preluat de ambulanță și transportat la Spitalul Raional Hîncești pentru îngrijiri medicale. Polițiștii l-au testat cu aparatul Drager, rezultatul fiind zero alcool în aerul expirat.

Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului, iar traficul în zonă a fost parțial îngreunat până la finalizarea intervenției.



Citește mai departe

Moldova

Momente de panică în centrul Capitalei: un copil de 7 ani s-a rătăcit în PMAN

Un băiețel de 7 ani a provocat îngrijorare în Piața Marii Adunări Naționale, după ce trecătorii au observat că se află singur și pare rătăcit.

Publicat

Carabinierii au discutat cu copilul și au încercat să afle unde îi sunt părinții, însă acesta nu a putut oferi detalii clare.

Minorul a fost dus la Inspectoratul de Poliție Buiucani pentru identificarea familiei, iar după verificări, autoritățile au reușit să ia legătura cu tatăl.

Copilul a fost predat acestuia în siguranță.


echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii