Rețele de socializare

Moldova

Învinuit de trafic şi pornografie în privinţa a 5 minore

Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale a finalizat urmărirea penală cu expedierea în instanţa de judecată a cauzei penale de învinuire a unui tânăr, în vârstă de 22 de ani, pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de copii şi pornografie infantilă.

Publicat

În cadrul cauzei penale s-a stabilit că începând cu luna martie 2017, prin intermediul aplicaţiilor de mesagerie chat şi video, bărbatul a racolat 5 minore de pe diferite profiluri pe reţele de socializare, pe care le-a convins să realizeze materiale pornografice cu conţinut sexual explicit.

Ulterior, profitând de vulnerabilitatea victimelor, condiţionată de vârsta fragedă a acestora, cuprinsă între 11 şi 16 ani, a folosit aceste fişiere foto şi video ca mijloc de şantaj, în momentul în care minorele nu voiau să mai continue relaţia cu acesta, determinându-le să facă în continuare fotografii în ipostaze indecente şi să participe la sesiuni video obscene. În caz de refuz, inculpatul crea profiluri false ce conţineau pozele intime ale minorelor cu indicarea numerelor de telefon mobil.

În urma percheziţiilor la domiciliul făptuitorului, amplasat în raionul Cantemir, au fost ridicate dispozitive electronice ce conţineau fişiere grafice foto cu conţinut obscen, în care erau reprezentate minorele.


La demersul procurorilor, în privinţa învinuitului a fost dispus arestul preventiv. Urmărirea penală a fost pornită de către Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale, în comun cu Centrul pentru combaterea crimelor informatice al Inspectoratului Naţional de Investigaţii al IGP.

Pentru faptele comise făptuitorul riscă a fi condamnat, la pedeapsă cu închisoare de la 15 la 20 ani sau detenţiune pe viaţă.

Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal, învinuiţii şi inculpaţii beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală al RM, precum şi de prezumţia de nevinovăţie.


PROCURATURA.MD

Moldova

Poker ilegal la Bălți: descinderi într-o saună folosită ca sală clandestină de jocuri de noroc

Ofițerii Direcției Investigații „Nord” a INI au destructurat o schemă de organizare ilegală a jocurilor de noroc în municipiul Bălți. Activitatea era desfășurată într-o saună închiriată special pentru acest scop, iar organizatorul – un bărbat de 37 de ani – genera venituri nedeclarate, prejudiciind bugetul public.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, în saună se desfășurau partide ilegale de poker, la care participau mai multe persoane. În urma perchezițiilor efectuate cu sprijinul mascaților din BPDS „Fulger”, și în baza autorizațiilor emise de Judecătoria Bălți, au fost ridicate sute de fișe de joc (cu valori de 5, 25, 100, 500 și 5000 lei), cărți de joc și alte obiecte relevante.

În interior au fost depistate 12 persoane care participau la jocurile de noroc ilegale. Asupra acestora s-au efectuat percheziții corporale, fiind ridicate sume de bani folosite în activitatea infracțională.


Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate în organizarea și desfășurarea jocurilor ilegale, precum și pentru documentarea întregii scheme.


Citește mai departe

Moldova

Noi percheziții în dosarul schemei de corupție în domeniul chirurgiei estetice. O altă angajată a unui salon din capitală, depistată cu diplomă falsă

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii municipiului Chișinău continuă documentarea schemei de corupție în domeniul medicinii estetice. Mai multe percheziții sunt în desfășurare, la această oră, într-un nou episod din același dosar. Investigațiile vizează angajata unui salon de frumusețe din capitală, iar în acțiunile de astăzi au fost antrenați și reprezentanți ai Centrului de Sănătate Publică din cadrul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.

Publicat

Potrivit datelor urmăririi penale, femeia deține o diplomă falsă pretins a fi eliberată de o instituție de învățământ superior din Republica Moldova. Fiind sesizată de CNA, instituția menționată a informat că în evidențele academice nu figurează un asemenea act. La moment au loc acțiuni de urmărire penală atât în salonul unde bănuita își desfășoară activitatea, cât și la domiciliul și automobilul acesteia.

Amintim că, CNA și procurorii au reținut-o săptămâna trecută pe șefa unui centru multifuncțional din cadrul Agenției Servicii Publice, bănuită că ar fi pretins și primit 15.000 de euro mită de la administratorii unor saloane specializate în dermatologie și chirurgie estetică din Republica Moldova și România în schimbul perfectării unor diplome de absolvire false ale unei instituții de învățământ superior din străinătate, fără ca beneficiarii să fi urmat efectiv studiile respective. Persoana vizată ar fi susținut că are influență asupra unor factori de decizie din domeniul educației și sănătății din Republica Moldova, promițând că poate facilita recunoașterea și echivalarea diplomelor din străinătate. Astfel, deținătorii diplomelor false, fără pregătire profesională reală, ar fi putut obține dreptul de a efectua proceduri medicale și estetice în saloanele din țară. Vineri, instanța de judecată a dispus arestarea preventivă a funcționarei pe un termen de 20 de zile.

Cazul, documentat de CNA mai bine de 6 luni, evidențiază un fenomen alarmant pentru siguranța publică – corupția și falsificarea calificărilor profesionale în domeniul medicinei estetice, prin care persoane necalificate ajung să desfășoare activități cu impact direct asupra sănătății cetățenilor. CNA și Procuratura îndeamnă cetățenii și administratorii de saloane să denunțe orice caz de corupție sau activitate ilegală, contribuind astfel la protejarea sănătății publice și a integrității profesionale în domeniul frumuseții.


Amintim că orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tragedie în zona Gării Feroviare: un bărbat de 83 de ani, găsit fără suflare pe trotuar

Un echipaj de carabinieri a făcut o descoperire dramatică în zona Gării Feroviare, după ce, în timpul patrulării, carabinierii au observat pe strada Piața Gării un bărbat căzut la pământ și aflat în stare de inconștiență.

Publicat

Intervenția a fost imediată: zona a fost securizată, iar serviciile medicale au fost alertate. În ciuda eforturilor depuse, echipa AMU și medicul legist chemat de polițiștii de la IP Centru au constatat decesul bărbatului, care avea 82 de ani.

Poliția documentează cazul, iar o expertiză medico-legală a fost dispusă pentru a stabili cu exactitate cauza morții. Circumstanțele tragediei rămân, deocamdată, neclare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii