Rețele de socializare

Moldova

O rețea specializată în contrabandă cu țigări, anihilată (VIDEO)

Un grup infracțional format din spanioli, români și moldoveni a fost destructurat de poliție.

Publicat

Astfel, o moldoveancă de 38 de ani și doi cetățeni din România, cu vârsta cuprinsă între 50 și respectiv 46 de ani, membrii unui grup infracțional, au fost reținuți de poliție fiind suspectați de contrabandă a articolelor de tutungerie.

În urma investigațiilor efectuate de către angajații Direcției Investigare a Fraudelor Economice a Inspectoratului Național de Investigații de comun cu angajații Direcției de Poliție mun. Chișinău, sub conducerea Procuraturii mun. Chișinău, Oficiul Principal, s-a stabilit că grupul infracțional, având scopul obținerii beneficiilor financiare, au organizat trecerea ilegală a frontierei vamale a RM, prin metodă de contrabandă, a articolelor de tutungerie, în proporții deosebit de mari.

Astfel, la începutul lunii martie 2018, trei cetățeni de origine spaniolă, gestionați de un lider de 75 ani, au venit în Republica Moldova, unde s-au întâlnit cu doi cetățeni ai României, care aveau rolul de șoferi de TIR și o femeie din Republica Moldova. Ca urmare a repartizării rolurilor, de către ultimii, a fost determinată și implementată metoda de camuflare a acțiunilor infracționale, pentru a ajunge la scopul bine determinat, și anume, trecerea ilegală a frontierei Republicii Moldova, a produselor de tutungerie.


Potrivit înțelegerii figuranților, cetățenii spanioli au procurat articole din tutungerie de pe teritoriul Republica Moldova. Ulterior, acestea fiind tăinuite în ascunzișuri special amenajate în cadrul unei semiremorci încărcată cu zahăr, produs pe teritoriul Republicii Moldova, după care marfa a fost transportată în direcția frontierei de stat, punctul de trecere Sculeni, pentru a duce scopul criminal până la sfârșit.

În rezultatul măsurilor întreprinse, la 10 martie 2018, doi suspecți, cetățeni români au fost reținuți în flagrant la postul vamal Sculeni. Aceștea, intenționau să treacă peste frontiera vamală a Republicii Moldova 200 de cutii a câte 500 pachete echivalent a 2 000 000 țigarete, marca “New York-500”, camuflate sub saci cu  zahăr, care urmau a fi exportate în Regatul Spaniol. Valoarea mărfii fiind estimată la 1 000 000 lei. Dacă țigaretele erau transportate peste frontiera de stat în UE, urmau a fi livrate la suma de peste 120 000 euro  – 2 400 000 lei moldovenești.

Persoanele implicate în comiterea infracțiunii, se află în arest preventiv. 


Reieșind din rezultatele obținute în urma acțiunilor de urmărire penală, persoanele implicate vor fi cercetate sub aspectul comiterii infracţiunii prevăzute de art. 248 ”Contrabanda” Cod penal al RM.

Dacă vor fi găsiți vinovați, persoanele riscă pedeapsă cu închisoare de până la 10 ani, precum și amendă în mărime de la 5000 la 10000 unități convenționale.

La moment, se întreprind acțiuni pentru identificarea altor membri ai grupului infracțional.


POLITIA.MD

Moldova

Crima de la Ciocana: Principalul suspect, prins după o lună alături de soție și fiul de 19 ani

Apar noi detalii în cazul femeii de 60 de ani, găsită moartă în propria locuință din sectorul Ciocana al Capitalei. La o lună de la comiterea crimei, principalul suspect a fost capturat în raionul Anenii Noi, în timp ce încerca să pătrundă într-o altă casă.

Publicat

Potrivit informațiilor, bărbatul de 48 de ani a pătruns în locuință prin fereastra deschisă de la etajul doi al casei de locuit, folosind o scară găsită în încăperea auxiliară a gospodăriei.

Ulterior, ajuns în dormitorul casei, acolo unde dormea victima, o femeie de 60 de ani, bărbatul a efectuat o împușcătură în regiunea capului femeii, folosind o armă de foc, după care a fugit într-o direcție necunoscută.


În urma plăgii provocate prin împușcare, femeia a decedat.

Grație multiplelor măsuri speciale de investigație și acțiunilor de urmărire penală, polițiștii au identificat suspectul, stabilind că acesta ar fi pătruns ilicit în mai multe imobile din capitală, dar și din întreaga țară, începând cu luna noiembrie a anului 2024.

La 17 mai curent, oamenii legii au localizat făptuitorul în localitatea Chetrosu din raionul Anenii Noi, moment în care un polițist a fost rănit, după ce suspectul a tras câteva focuri de armă în direcția acestuia, cauzându-i traumatisme.


La 18 mai curent, suspectul a fost reținut. Totodată, au fost reținuți alți doi complici bănuiți că ar fi implicați în comiterea infracțiunilor, și anume, fiul acestuia de 19 ani și soția sa în vârstă de 36 de ani.

În vederea acumulării materialului probatoriu, polițiștii au descins cu percheziții la domiciliile suspectului, unde au fost depistate și ridicate probe relevante cauzei penale: mai multe arme de foc cu țeavă lisă și ghintuită, o armă cu țeavă lisă de model Wenchester, un pistol pneumatic modificat artizanal, un amortizator de sunet, mai multe cartușe cu calibrul 22 LR și calibrul 12 mm, precum și vestimentație și accesorii folosite la comiterea infracțiunilor (haine negre, chipuiri, mănuși, un rucsac negru, încălțăminte specială), droguri, balonașe cu gaz lacriminogen, cuțite, precum și dispozitive destinate sperierii câinilor.

De asemenea, oamenii legii au depistat și o armă de foc de model IJ 75, sustrasă anterior de către suspect, dintr-o casă de locuit din capitală, într-un alt episod de pătrundere ilegală în locuință. Menționăm că, în baza rapoartelor ADN, probele biologice ridicate la fața locului coincid cu probele biologice prelevate de la suspect.


Bărbatul este cercetat penal pentru omor intenționat.

Citește mai departe

Moldova

Copilă luată cu ambulanța de lângă Centrul Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, după ce a căzut de la înălțime

O copilă a ajuns la spital, după ce ar fi căzut în gol de la înălțime. Incidentul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 19:59, într-o clădire părăsită în proximitatea Centrului Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, din centrul Chișinăului.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi o copilă în vârstă de 14 ani care s-ar fi jucat împreună cu alți copii în clădirea părăsită, când ar fi alunecat și s-a prăbușit în gol de la etajul 2, scrie Pulsmedia.md.

În urma incidentului, fata a fost transportată de urgență la spital, în stare conștientă, unde a fost diagnosticată cu o traumă cranio-cerebrală închisă, dar și o plagă în regiunea capului.

Despre acest caz a fost sesizat și Inspectoratul de Pioliție Buiucani, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie în Cantemir: un bărbat a fost strivit mortal de un perete

Un bărbat a murit, după ce a fost strivit de un perete. Tragedia a avut loc în amiaza zilei de ieri, în jurul orei 13:30, în localitatea Suhat, din raionul Cantemir.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 46 de ani. Acesta participa la demolarea unei construcții, când în circumstanțe încă necunoscute, unul dintre pereți s-a prăbușit peste el, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.

Din nefericire, în urma incidentului, bărbatul a decedat pe loc, până la venirea ambulanței.

Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

topul săptămânii