Rețele de socializare

Moldova

Un microbuz din R. Moldova implicat într-un accident în România

O persoană și-a pierdut viața, iar alte două sunt încarcerate, în urma unui accident rutier petrecut vineri pe DE 581, în localitatea Târzii, între Crasna și Huși, traficul în zonă fiind blocat de peste o oră.

Publicat

Potrivit informațiilor furnizate de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Vaslui, în accident au fost implicate două autovehicule, un microbuz înmatriculat în Republica Moldova și un autoturism, primele cercetări arătând că vinovat pentru producerea evenimentului rutier este șoferul microbuzului.

„Conducătorul auto al microbuzului a afirmat că un SUV care circula în fața lui a frânat brusc, motiv pentru care a decis să tragă stânga de volan pentru evitarea impactului. În momentul în care a pătruns pe contrasens, a intrat în coliziune cu un autoturism care circula regulamentar din sens opus. În urma accidentului a rezultat decesul unei persoane și rănirea altor trei persoane din autoturism, toate fiind transportate la spital. Nicio persoană dintre cele 10 aflate în microbuz nu a fost rănită. În cauză, au fost întocmite dosare penale pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Silvia Manta.

La locul producerii accidentului s-au deplasat un echipaj SMURD de Terapie Intensivă Mobilă, o autospecială de transport personal și victime multiple, două autospeciale cu modul de descarcerare și trei ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță.


Polițiștii rutieri continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate în ce împrejurări s-a produs accidentul.

MOLDOVA24.INFO


Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii