Rețele de socializare

Moldova

MĂRFURI DE PESTE 250 MII LEI, REȚINUTE ÎN LINIA A DOUA DE CONTROL (VIDEO)

Trei cazuri de introducere ilegală în țară a bunurilor nedeclarate au fost depistate, pe parcursul unei zile, de către Echipele Mobile ale Serviciului Vamal, entitate cu competențe pe întreg teritoriul țării, care asigură cel de-al doilea filtru de control.

Publicat

Mărfurile au fost reținute în regiunea de sud a țării, după ce ofițerii Echipelor Mobile au stopat, la intervale de aproximativ două ore diferență,  trei microbuze, conducătorii cărora figurau în baza de date a ofițerilor operativi ca fiind implicați în trafic ilicit cu bunuri tăinuite de la controlul vamal. În toate cele trei cazuri, informațiile vameșilor au fost confirmate de prezența mai multor loturi de mărfuri care nu au fost declarate la frontieră.

Potrivit anexelor aferente proceselor-verbale cu privire la efectuarea controlului vamal, în prima unitate de transport, care venea din Turcia, vameșii au depistat 23 de butelii din inox cu capacitatea de 50 l, dintre care erau declarate doar 10.

În cel de-al doilea caz, obiectul documentării l-au constituit mai multe unități de tehnică de calcul, aparate foto și  seturi de veselă din sticlă, care, conform datelor, erau procurate din Franța.


Un asortiment mai variat a fost consemnat în cazul celei de-a treia rețineri, în urma căreia vameșii au trebuit să inventarieze mai multe categorii de bunuri. Este vorba despre produse cosmetice, de îngrijire și de menaj, flori artificiale, instrumente pentru grădinărit, baterii alcaline, adezivi sau pungi din plastic. Mărfurile proveneau din regiunea Odessa, Ucraina.

Valoarea capturilor este estimată la peste 250 000 lei.

Conform procedurii, loturile au fost indisponibilizate, iar persoanele  – cercetate pentru încălcările comise. Verificările au fost extinse inclusiv în privința inspectorilor vamali care au autorizat trecerea respectivelor unități de transport. În acest sens, a fost inițiată o anchetă de serviciu pentru a elucida dacă este vorba despre eventuale complicități sau neglijență în serviciu. În cazul în care va fi stabilită culpabilitatea inspectorilor vizați, aceștia vor fi sancționați.


CUSTOMS.GOV.MD

Moldova

/VIDEO/ Taxe ilegale în penitenciar: O rețea ilegală de colectare a banilor, demascată de oamenii legii.

Un sistem ilegal de colectare a banilor, controlat chiar din închisoare, a fost destructurat de oamenii legii. Mai mulți deținuți sunt bănuiți că impuneau taxe altor pușcăriași, pe care îi amenințau cu bătaia dacă refuzau să plătească. Banii ajungeau într-un fond comun folosit de o grupare criminală.

Publicat

Potrivit poliției, schema funcționa de la începutul anului curent. Deținuți afiliați unei organizații conduse de un individ cunoscut în lumea interlopă drept „Kitaeț” strângeau bani de la alți deținuți, folosind frica și presiunea. Sumele erau folosite pentru a menține influența grupării și a impune reguli neoficiale în penitenciar.

Totul era bine organizat. Liderii grupării, aflați după gratii, dădeau ordinele, iar alți deținuți, desemnați ca „responsabili” pe sectoare, aveau grijă ca fiecare să contribuie. Practic, nimeni nu putea refuza fără consecințe.

În perioada ianuarie–aprilie, oamenii legii au descins de mai multe ori în Penitenciarul nr. 18 din Brănești. În urma perchezițiilor, de la deținuți cu vârste între 25 și 47 de ani au fost ridicate peste 20 de telefoane mobile, cartele SIM, droguri și notițe care arată cum erau gestionați banii. Unele obiecte erau ascunse în locuri special amenajate, ca să nu fie depistate.


Mai mulți deținuți au fost deja recunoscuți ca bănuiți. Ei sunt cercetați pentru mai multe infracțiuni comise chiar în detenție și riscă până la 15 ani de închisoare.

Ancheta continuă. Oamenii legii încearcă să afle câți deținuți au fost forțați să plătească și cine mai face parte din această rețea.


Citește mai departe

Moldova

Lovită pe trecerea de pietoni: O femeie a ajuns la spital după ce a fost tamponată de o mașină.

O femeie de 75 de ani a ajuns pe patul de spital după ce a fost lovită de o mașină chiar în timp ce traversa regulamentar strada, la o trecere de pietoni dirijată de semafor, în Chișinău.

Publicat

Accidentul s-a produs pe 30 aprilie, pe strada Vasile Lupu. Potrivit informațiilor preliminare, la volan se afla un bărbat de 82 de ani, care nu ar fi reușit să evite impactul.

Femeia traversa strada la culoarea permisă a semaforului în momentul în care a fost lovită. În urma impactului, aceasta a avut de suferit și a fost preluată de un echipaj medical, fiind transportată la spital pentru investigații.

Poliția a inițiat o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

Imprudența i-a băgat în spital: Doi bărbați, salvați de pompieri dintr-o locuință cuprinsă de flăcări.

Două persoane au fost la un pas de moarte în urma unui incendiu izbucnit într-o locuință din municipiul Bălți. Victimele au fost găsite inconștiente în interiorul casei cuprinse de fum și flăcări, fiind intoxicate cu monoxid de carbon și suferind arsuri pe suprafața corpului.

Publicat

Totul s-a întâmplat în seara zilei de 29 aprilie, în jurul orei 23:04, pe strada Feroviarilor din oraș. Potrivit primelor informații, focul a izbucnit în interiorul locuinței, unde mai multe bunuri au fost cuprinse de flăcări. La fața locului a intervenit de urgență un echipaj de pompieri și salvatori, care au reușit să pătrundă în casă și să evacueze cele două victime.

Este vorba despre doi bărbați, în vârstă de 38 și 41 de ani, care au fost preluați de medici și transportați la spital pentru îngrijiri medicale.

Potrivit cercetărilor preliminare, incendiul ar fi izbucnit din cauza imprudenței în timpul fumatului.


Datele Inspectoratului General pentru Situații de Urgență arată că, de la începutul anului 2026, au fost înregistrate 653 de incendii în Republica Moldova, soldate cu 63 de decese, inclusiv un copil.

În acest context, salvatorii avertizează populația să evite fumatul în locuințe, mai ales în apropierea materialelor inflamabile, și să respecte regulile de prevenire a incendiilor. În caz de situații de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.


Citește mai departe

topul săptămânii