Moldova
O moldoveancă a fost depistată la frontieră cu viza israeliană falsificată
Polițiștii de frontieră din punctul de trecere Leușeni au depistat, aplicată în pașaportul unei moldovence, o viză israeliană cu semne vădite de falsificare. Cazul a fost consemnat ieri, 21 februarie a.c., pe sensul de ieșire din țară.
Cetățeana R. Moldova, în vârstă de 22 de ani, s-a prezentat în calitate de pasager al unei rute ocazionale. La controlul de frontieră, tânăra a înmânat pașaportul moldovenesc, în care era anexată viza eliberată de autoritățile israeliene. În timpul verificărilor, polițiștii de frontieră au observat mai multe elemente nesigure în viză, fapt confirmat în urma cercetărilor cu tehnica din dotare și declarațiilor persoanei – viza era contrafăcută.
La audierea cetățenei, identificată ca locuitoare a sat. Hârbovăț, r-nul Anenii Noi, s-a aflat că viza a fost aplicată în pașaport în statul Israel, de către o cunoștință a acesteia, avocată de meserie. La fel, pe când se afla pe teritoriul Israelului, organele de resort din acest stat au depistat falsul în document, fapt pentru care moldoveanca a fost deportată. După o perioadă de timp, tânăra și-a propus să se reîntoarcă în Israel, prezentând pașaportul în care era aplicată această viză.
Documentul a fost ridicat și transmis spre expertiză, iar moldoveanca nu și-a putut continua călătoria. Angajații Poliției de Frontieră continuă cercetările în vederea elucidării circumstanțelor infracțiunii și identificării persoanelor implicate pentru atragere la răspundere.
Moldova
Cadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
Cadavrul unui bărbat a fost găsit zăcând într-un automobil.
Descoperirea macabră ar fi avut loc cu puțin timp în urmă în parcarea unui centru comercial din sectorul Ciocana al capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Astfel, potrivit surselor victima ar fi un bărbat în vârstă de 59 de ani, care ar fi activat în calitate de taximetrist. Conform informațiilor preliminare, dânsul s-ar fi sinucis cu ajutorul unui furtun și a gazelor de eșapament ale automobilului de serviciu.
Solicitată telefonic, Svetlana Scripnic, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informațiile.
„La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat de 59 de ani, care, conform datelor preliminare, s-ar fi intoxicat cu gaze de eșapament. Corpul neînsuflețit a fost transportat pentru expertiza medico-legală, în vederea stabilirii exacte a cauzei decesului. În continuare, se întreprind toate acțiunile necesare pentru a elucida circumstanțele exacte ale cazului”, susțin Scripnic.
Moldova
Pieton lovit de un BMW lângă Circul din Chișinău
Un pieton a fost lovit de un automobil BMW în apropierea Circului din capitală.
UPDATE: Victima este un bărbat în vârstă de 50 de ani.
Acesta a fost lovit de un BMW, condus de un bărbat în vârstă de 40 de ani, în timp ce traversa neregulamentar bulevardul Renașterii.
În urma impactului, pietonul a fost preluat de ambulanță și transportat la Institutul de Medicină Urgentă, unde urmează să fie supus investigațiilor medicale necesare.
Știrea inițială: Martorii spun că victima zăcea pe carosabil, iar lângă ea era sânge. La scurt timp, bărbatul a fost preluat de ambulanță.
Accidentul s-a produs pe a doua bandă de circulație. Cei prezenți la fața locului susțin că pietonul ar fi traversat strada în afara trecerii marcate. Poliția investighează cazul.
Moldova
Carne de pui contaminată cu Salmonella, stopată la intrarea în țară
Un lot de 2305 kg de carne separată mecanic de pui, importată în Republica Moldova, a fost blocat de ANSA după ce analizele de laborator prelevate în PTF Leușeni au confirmat prezența bacteriei Salmonella.
Carnea a fost pusă imediat sub restricție oficială la depozitul importatorului și va fi tratată ca subprodus neadecvat consumului uman, sub supravegherea inspectorilor ANSA.
Instituția reamintește că acest tip de carne nu poate fi folosit în industria alimentară dacă nu respectă criteriile de siguranță prevăzute de lege și îndeamnă consumatorii să cumpere produse doar din locuri autorizate.
-
Moldova5 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldovao zi în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldovao zi în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova11 ore în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldova4 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova4 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
-
Moldova4 ore în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldovao zi în urmăCrimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani
