Moldova
Acte românești neautentice depistate la frontiera moldo-română
Descoperite sau prezentate benevol, actele românești rămân a fi unele din cele mai dese documente supuse falsificării.
Doi conaționali și un cetățean român sunt cercetați pentru uz de fals în acte. Acestea au fost depistate în timpul controlului de frontieră pe parcursul zilelor precedente de către polițiștii de frontieră din Direcțiile Regionale Vest și Nord.
În punctul de trecere Sculeni, pe direcția ieșire din Rep. Moldova s-a apropiat pentru verificările ce se impun la traversarea frontierei, un cetățean moldovean în vârstă de 36 ani. Bărbatul se afla la volanul unui mijloc de transport de model Mercedes 318 CDI, ce efectua cursa Moldova – Italia. După examinarea documentelor de călătorie, a fost supus controlului și microbuzul cu numere de înmatriculare moldovenești. În urma acțiunilor de control polițistul de frontieră a depistat un permis de conducere românesc eliberat pe numele unui conațional în vârstă de 41 ani. Acesta prezenta premize rezonabile de falsificare, în baza cărora a fost întocmit proces verbal. În urma audierilor, șoferul a comutat pe seama incertitudinii actul cu pricina, menționând că a fost rugat de o persoană necunoscută să-l transmită în Italia unui alt individ străin.
Curier de acte false și pe ruta Moldova – Germania, motiv pentru care este cercetat un locuitor al satului Dumbrăvița, raionul Sîngerei, în vârstă de 27 ani. Acesta intenționa să părăsească teritoriul țării prin punctul de trecere Sculeni în calitate de șofer al automobililui de model Volkswagen Crafter. În timpul verificării actelor de călătorie și a controlului de rutină asupra mijlocului de transport, angajații Poliției de frontieră au depistat o carte de identitate românească. Aceasta era dosită într-o plasă cu medicamente din interiorul torpedoului, fapt inteligibil pentru a fi supus examinării cu ajutorul tehnicii din dotare, care prin datele oferite a contestat veridicitatea documentului respectiv. Cartea de identitate era eliberată pe numele unui chișinăuian în vârstă de 32 ani, ce deținea dublă cetățenie. Șoferul a reiterat faptul că nu cunoștea despre falsificarea actului și nici persoana care i-a cerut un serviciu privind transportarea acestuia în Germania.
Nici activitatea polițiștilor de frontieră din Direcția Regională Nord nu a trecut fără incidente. În punctul de trecere a frontierei Costești- Stânca, angajații aflați în serviciu au depistat un certificat de înmatriculare care revela semne vădite de falsificare. În acest caz este documentat pentru uz de acte false un cetățean al României în vârstă de 23 de ani. Tânărul s-a apropiat pe sensul de intrare în Republica Moldova la volanul unui automobil Audi A6 înmatriculat în țara de baștină. Inspectorul de la prima linie de control a solicitat tânărului să prezinte actele de călătorie, dar și cele ale mijlocului de transport. În urma verificării acestora s-a constatat faptul că pașaportul tehnic al mașinii, eliberat de autoritățile române, prezenta mai multe semne incontestabile de imitare a originalului. Șoferul susține că nu cunoaștea despre cele depistate, dat fiind faptul că acesta a făcut schimb de automobile cu un conațional.
În toate cazurile documentele au fost ridicate și tramise spre expertiză, iar cercetările sunt continuate de angajaţii Poliţiei de Frontieră în vederea stabilirii tuturor circumstanţelor. Conform normelor procedurale, pe cazul dat a fost întocmit proces verbal de audiere și constatare a infracţiunii prevăzute de art. 361 al. (1) CP al RM.
Moldova
Crimă șocantă în județul Cluj: Un moldovean, plasat în arest preventiv după ce și-ar fi ucis fratele mai mare.
Un bărbat din Republica Moldova a fost arestat preventiv în România, fiind bănuit că și-ar fi ucis fratele mai mare într-o locuință din comuna Florești, județul Cluj. Comform presei române, cei doi frați locuiau în aceeași casă, iar suspectul a fost reținut în stare de ebrietate, având urme vizibile de sânge pe haine și pe corp. Vă atenționăm că urmează informații cu un puternic impact emoțional.
Descoperirea macabră a fost făcută în seara de 4 ianuarie, aproape de miezul nopții, de o femeie de 42 de ani, tot din Republica Moldova. Aceasta l-a găsit pe bărbatul de 48 de ani zăcând fără suflare pe podeaua locuinței și a apelat imediat Serviciul 112. Echipajul medical sosit la fața locului nu a putut decât să constate decesul.
Urmele evidente de violență au ridicat, încă de la primele verificări, suspiciuni serioase privind comiterea unei crime. Ulterior, medicii legiști au stabilit că victima prezenta leziuni grave la nivelul capului, provocate, cel mai probabil, prin lovirea repetată cu un obiect dur.
Femeia care a alertat autoritățile a declarat că locuia în aceeași casă împreună cu cei trei frați, unul dintre care este soțul său. Tot ea a spus că l-ar fi văzut pe cumnatul său, bărbatul de 48 de ani plecând de acasă cu câteva ore înainte de a-l găsi fără viață.
În urma cercetărilor, principalul suspect a fost identificat ca fiind fratele victimei, un bărbat de 46 de ani. Acesta a fost depistat de polițiști în momentul în care cobora dintr-un autoturism. Anchetatorii susțin că se afla sub influența alcoolului și prezenta pete de sânge pe haine, dar și pe palma stângă.
Inițial, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, iar ulterior instanța a dispus arestarea sa preventivă pentru 30 de zile. Se presupune că totul s-ar fi întâmplat ca urmare a unei cerți pe fondul consumului de alcool. Ancheta este în desfășurare și este coordonată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj, urmând a fi stabilite toate circumstanțele exacte ale crimei.
Moldova
Lichidat după mai bine de 24 de ore: Incendiul devastator care a izbucnit într-un depozit din capitală a fost lichidat.
După mai bine de 24 de ore, incendiul devastator care a mistuit un depozit din capitală a fost lichidat complet. Anunțul a fost făcut de reprezentanții IGSU. Focul a pornit chiar în ziua de Crăciun pe stil vechi, transformând sărbătoarea într-o intervenție de amploare pentru zeci de pompieri.
Potrivit IGSU, incendiul a izbucnit în dimineața zilei de 7 ianuarie, într-un depozit de stocare a produselor alimentare situat pe strada Mihai Viteazul din Chișinău. Din cauza suprafeței foarte mari a depozitului – aproximativ 15 mii de metri pătrați – dar și a riscului major de extindere a flăcărilor către alte construcții din zonă, a fost declarat nivel sporit de intervenție.
Zeci de echipe de pompieri au intervenit pentru a limita dezastrul. În total, la lichidarea incendiului au fost antrenați 90 de angajați ai IGSU, cu 24 de autospeciale. În sprijin au venit și forțe din cadrul Inspectoratului General al Poliției, Inspectoratului General de Carabinieri, Serviciului de Asistență Medicală Urgentă, autoritățile publice locale, dar și echipe ale distribuitorului oficial de energie electrică și Apă-Canal Chișinău. Perimetrul a fost securizat, iar alimentarea cu energie electrică și apă a fost gestionată pentru a permite intervenția în siguranță.
După aproximativ cinci ore de luptă intensă cu flăcările, incendiul a fost localizat. Totuși, pompierii au continuat intervenția pe parcursul zilei și a întregii nopți, pentru a preveni reaprinderea focarelor. Astfel, două autospeciale și un efectiv de 10 salvatori au rămas la fața locului pentru lucrări de monitorizare și securizare.
Abia în dimineața zilei de 8 ianuarie, la ora 11:00, pompierii au anunțat lichidarea completă a incendiului. În urma flăcărilor, aproximativ 8 mii de metri pătrați din suprafața depozitului au fost distruși, fiind afectate bunuri materiale de valoare – produse alimentare, produse de uz casnic, stilaje, precum și stivuitoare electrice.
Datorită intervenției rapide a salvatorilor, o parte importantă a depozitului, dar și clădirile din apropiere, au fost salvate de la distrugere. La fața locului continuă cercetările, iar specialiștii Laboratorului Experimental Antiincendiar al IGSU urmează să stabilească toate circumstanțele și cauza exactă a izbucnirii incendiului.





























Moldova
Un microbuz și un tir s-au tamponat, la Rîșcani: un șofer a fost rănit.
Un bărbat de 58 de ani a ajuns pe mâna medicilor după un accident rutier produs în apropierea orașului Rîșcani. Impactul a avut loc la o intersecție, după ce un autocamion nu ar fi cedat trecerea.
Accidentul s-a produs în data de 6 ianuarie, la intersecția traseului național cu drumul acces spre satul Mihăileni. Potrivit Inspectoratului de Poliție Rîșcani, un autocamion, condus de un bărbat de 37 de ani, ieșea de pe un drum secundar și a intrat în coliziune cu un microbuz care circula regulamentar pe drumul principal.
În urma impactului, șoferul microbuzului, în vârstă de 58 de ani, a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Ambii conducători auto au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au arătat că niciunul nu consumase alcool. Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.


-
Moldova4 zile în urmăIncident șocant la Ceadîr-Lunga: Un bărbat ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
-
Moldova17 ore în urmăUn microbuz și un tir s-au tamponat, la Rîșcani: un șofer a fost rănit.
-
Moldova4 zile în urmăIncendiu la o biserică din Drochia: Focul a cuprins o anexă a lăcașului, unde era amenajată cazangeria.
-
Moldova4 zile în urmăS-a intoxicat cu monoxid de carbon: O minoră de 17 ani a fost transportată la spital, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în casă.
-
Moldova17 ore în urmă/VIDEO/ Intervenție de peste patru ore: Un tânăr din Republica Moldova, salvat în munții din România.
-
Moldova16 ore în urmăLichidat după mai bine de 24 de ore: Incendiul devastator care a izbucnit într-un depozit din capitală a fost lichidat.
-
Moldova15 ore în urmăCrimă șocantă în județul Cluj: Un moldovean, plasat în arest preventiv după ce și-ar fi ucis fratele mai mare.
