Rețele de socializare

Moldova

Uz de fals la frontiera moldo-ucraineană

Falsificarea documentelor, unul din tertipurile la care apelează mulți din conducătorii auto atunci când decid să traverseze granița și nu dispun de timp pentru a le perfecta legal.

Publicat

Doi cetățeni străini și un moldovean sunt documentați de polițiștii de frontieră pentru uz de fals în acte și modificării neautorizate asupra numărului de caroserie a mașinii.
Cazurile au fost consemnate în ultimele 48 de ore, în punctele de trecere Tudora, Palanca și Briceni.

Un tânăr din or. Anenii Noi s-a prezentat în PTF Tudora pentru controlul de frontieră, la volanul unui Opel Vectra, cu numere de înmatriculare moldovenești. În timpul verificării, polițiștii de frontieră au stabilit că asupra autovehiculului s-au efectuat unele modificări mecanice. Datele de pe caroserie nu corespundeau cu cele din pașaportul tehnic. Conducătorul auto a declarat că procurase autoturismul anul trecut, în luna iulie, de la un conațional din r-nul Drochia contra sumei de 300 de euro. Mai mult, a apelat la un expert auto pentru verificarea mașinii procurate, cel din urmă asigurându-l că nu există nici un temei de suspecție. În prezent, bărbatul de 33 de ani cooperează cu ofițerii de investigații pentru a elucida cazul, iar mașina a fost reținută și plasată pe teritoriul Direcției regionale EST.

Al doilea incident a avut loc în PTF comun Palanca-Maiaki-Udobnoe, unde s-a apropiat pe direcția ieșire din țară, un cetățean al Israelului. Acesta conducea un BMW înmatriculat în Irlanda. Printre documentele de călătorie înmânate spre verificare, șoferul a transmis și permisul de conducere eliberat de autoritățile de competență din Ucraina. În timpul examinării documentului cu tehnica din dotare s-a demonstrat că respectivul act prezintă semne de falsificare. Tânărul în vârstă de 23 de ani nu a dorit să dea careva declarații ce privește ilegalitatea comisă. Documentul a fost reținut și va fi transmis spre expertiză, iar cercetările sunt continuate de angajaţii Poliţiei de Frontieră în vederea stabilirii tuturor circumstanţelor.


Încheie șirul infracțional o procură falsificată, prezentată de către un cetățean ucrainean, pentru mijlocul de transport Mazda, înmatriculat în Lituania. Pentru formalitățile necesare trecerii frontierei de stat pe sensul de intrare în R. Moldova, în PTF comun Briceni-Rossoșani, conducător auto de 21 de ani a înmânat polițiștilor de frontieră mai multe documente, printre care s-a depistat și o împuternicire notarială lituaniană. Urmare a verificării minuțioase a actului s-a constatat că este falsificat. Cetățeanul Ucrainei cunoștea despre falsul documentului, ulterior a prezentat și procura autentică pentru autoturismul condus, deși împuternicirea notarială nu este verificată la traversarea frontierei de stat.

Polițiștii de frontieră cercetează cazurile în vederea atragerii la răspundere pentru ilegalitățile comise conform legislaţiei naţionale.

BORDER.GOV.MD


Moldova

/VIDEO/ Percheziții la Chișinău: Peste 100 de mașini, ridicate într-un dosar de contrabandă.

Peste 100 de mașini au fost ridicate în urma a patru percheziții efectuate pe 15 ianuarie, în municipiul Chișinău, într-un dosar de contrabandă instrumentat de Serviciul Vamal, sub conducerea PCCOCS.

Publicat

Anchetatorii susțin că un grup format din cetățeni ai Republicii Moldova și ai României, în complicitate cu reprezentanți ai unui agent economic, ar fi introdus din Uniunea Europeană vehicule aparent legal, care ulterior erau dezmembrate și comercializate, cu încălcarea legislației vamale, pentru a evita achitarea taxelor.

Valoarea bunurilor vizate depășește 400 de mii de lei. În urma perchezițiilor au fost ridicate documente, tehnică de calcul și peste 100 de vehicule, atât funcționale, cât și parțial dezmembrate.

Doi bănuiți, cu vârste între 34 și 45 de ani, sunt cercetați penal în stare de libertate, iar investigațiile continuă.



Citește mai departe

Moldova

Panică matinală în capitală: 27 de persoane, inclusiv 6 minori, evacuate dintr-un bloc în urma unui incendiu.

Panică matinală în capitală. Salvatorii au evacuat 27 de persoane, inclusiv 6 copii, dintr-un bloc de locuit din municipiul Chișinău, după ce exista riscul de intoxicare cu fum în urma unui incendiu.

Publicat

Cazul s-a produs în dimineața zilei de 16 ianuarie, într-un bloc cu 9 etaje, situat pe strada Romană. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 06:49. Potrivit informațiilor preliminare, incendiul a izbucnit la un cazan de încălzire conectat la rețeaua de gaz natural. La fața locului au intervenit cinci echipe de pompieri și salvatori.

Ajunși, angajații IGSU au stabilit că flăcările au cuprins cazanul de încălzit, precum și mai multe bunuri materiale din interiorul băii apartamentului, cu o suprafață totală de 50 metri pătrați. Incendiul a fost localizat la ora 07:10 și lichidat complet la o oră mai târziu.

În timpul intervenției, pompierii au evacuat 27 de locatari, printre care 6 minori, pentru a preveni intoxicarea acestora cu produsele de ardere. Proprietara apartamentului afectat s-a evacuat de sine stătător până la sosirea echipajelor de intervenție, fără a avea de suferit. Din fericire, victime nu au fost înegistrate.


În urma cercetărilor efectuate la fața locului, specialiștii IGSU au stabilit preliminar că incendiul s-a produs din cauza unei defecțiuni tehnice a cazanului de încălzire.

În ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 41 de situații de risc la nivel național.


Citește mai departe

Moldova

Trafic de influență, la Cahul: Mai mulți cetățeni ar fi obținut certificate profesionale și medicale contra mită.

O schemă de trafic de influență, prin care mai mulți cetățeni ar fi obținut certificate profesionale și medicale contra mită, fără a se prezenta la instruiri sau comisii, a fost destructurată de Centrul Național Anticorupție, în comun cu procurorii municipiului Cahul. Două persoane au fost reținute pentru 72 de ore.

Publicat

Bănuiții ar fi pretins și primit sume de bani de la mai multe persoane, susținând că pot influența membrii Comisiei de examinare a cunoștințelor în domeniul securității industriale. În schimbul banilor, aceștia promiteau eliberarea certificatelor de școlarizare și de competență profesională, fără ca beneficiarii să participe la orele de instruire.

Totodată, ofițerii CNA au documentat și un alt dosar de trafic de influență, în care este vizat unul dintre bărbații reținuți, care ar fi acționat în complicitate cu o a treia persoană. Conform anchetatorilor, cei doi ar fi declarat că au influență asupra membrilor comisiilor medicale și ar fi pretins și primit bani pentru perfectarea certificatelor medicale necesare obținerii permisului de conducere și a certificatelor de competență profesională, fără prezentarea fizică la comisia medicală.

În prezent, doi dintre suspecți au fost plasați în izolator pentru 72 de ore, iar al treilea este cercetat în stare de libertate.


Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.


Citește mai departe

topul săptămânii