Moldova
PCCOCS a descins într-o spălătorie… de bani. Penalii s-ar fi „aventurat” și cu bitcoinul
Procurorii PCCOCS, în cooperare cu ofițerii Serviciului Spălare a Banilor a Centrului Național Anticorupție, efectuează 35 de percheziții în mun. Chișinău și or. Edineț pe o cauză penală privind comiterea infracțiunilor de spălare a banilor şi evaziunii fiscale, care se află în gestiunea PCCOCS.
Potrivit surselor Deschide.MD, ar fi vorba despre un grup criminal constituit prin intermediul a trei companii autohtone şi a şapte persoane fizice interpuse. Cei vizati au creat o schemă de spălare de bani proveniţi din evaziune fiscală, prin care au prejudiciat bugetul de stat cu suma de peste 10 mln. lei.
Sursele din anchetă ne spun că, în linii mari, grupul criminal „ajuta” cu acte fictive diferite persoane fizice și juridice care intenţionau să vândă produse agricole (în special mere) fără a achita impozite. Ulterior, membrii grupului scoteau de pe carduri speciale sumele pe care le încasau din fraudă. În ceea ce priveşte metodele de spălare a banilor, persoanele bănuite ar fi recurs, la un moment dat, și la schimbarea valutei în bitcoin.
Spre mirarea procurorilor, membrii grupării nici nu au încercat să-și deghizeze activitatea infracțională. Reporterii Deschide.MD au aflat că documentarea lor s-a făcut în baza unor interceptări pe linie deschisă, în care cei vizați discutau, fără sfială, despre milioanele cu care „se aventurau”.
Organul de urmărire penală urmează să stabilească și posibile legături cu anumite instituții de stat, însă acest lucru – ne spun sursele – va fi detaliat în zilele următoare.
Moldova
Pericol ignorat la Chișinău: Mai mulți șoferi, filmați cum pe roșu chiar în fața trenului
La un pas de tragedie în Chișinău. Mai mulți șoferi au ignorat semnalele sonore și luminoase la intersecția Ismail – Calea Basarabiei și au trecut peste calea ferată chiar în fața unui tren care se apropia.
În imagini se vede cum mașinile trec pe roșu, iar trenul frânează în ultimul moment ca să evite un impact.
Internauții s-au arătat revoltați și spun că acești șoferi ar trebui să repete examenul auto. Alții au făcut haz de necaz: „nici nu știau că mai circulă trenuri în Moldova”.
Poliția urmează să vină cu informații suplimentare.
Moldova
Un bărbat, internat cu arsuri după ce locuința i-a fost cuprinsă de flăcări, la Sîngerei.
Un bărbat de 67 de ani a ajuns la spital în stare gravă, în urma unui incendiu izbucnit în locuința sa. Incidentul s-a produs în dimineața zilei de 17 noiembrie, în satul Sloveanca, raionul Sîngerei. Flăcările au cuprins interiorul casei și o parte a acoperișului, iar două echipaje de pompieri și salvatori au fost mobilizate pentru a opri extinderea focului.
Potrivit IGSU, intervenția a fost dificilă, iar echipele de salvatori au luptat cu incendiul aproape două ore, până când acesta a fost complet lichidat. Flăcările au distrus bunurile din interior și aproximativ jumătate din acoperișul casei.
Proprietarul locuințe a suferit arsuri de gradul III la nivelul membrelor inferioare și a fost transportat la Spitalul Raional Sîngerei, unde este internat în stare grav-stabilă, în secția de reanimare.
Primele concluzii ale specialiștilor indică faptul că incendiul ar fi pornit de la soba de încălzit, cel mai probabil suprasolicitată. Materialele combustibile aflate prea aproape ar fi luat foc, declanșând incendiul.
În acest context, IGSU reamintește cetățenilor importanța verificării sobelor înainte de utilizare și a respectării regulilor de apărare împotriva incendiilor, pentru a preveni astfel de situații de risc.
Potrivit instituției, de la începutul anului au fost înregistrate peste 200 de incendii cauzate de utilizarea necorespunzătoare a sobelor. În ultimele 24 de ore pompierii și salvatorii au intervenit în 24 de situații de risc.
Moldova
Cu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
S-au pornit în misiune de serviciu și au ajuns într-un gard de pe marginea drumului. Un echipaj al poliției de frontieră a fost implicat într-un accident rutier, după ce nu au putut împărți drumul cu un alt șofer.
Totul s-a întâmplat în data de 17 noiembrie, pe traseul Fălești-Pîrlița. Potrivit datelor preliminare, un șofer de 54 de ani ar fi încercat să vireze la stânga, dar nu s-ar fi asigurat corespunzător, astfel că a fost tamponat lateral de mașina poliției de frontieră. Oamenii legii menționează că autospeciala se deplasa regulamentar, având semnalele luminoase activate.
În urma impactului, ambele automobile au fost proiectate în afara drumului și au doborât, în cele din urmă, un gard.
Deși coliziunea a fost violentă și automobilele au fost avariate, nicio persoană nu a avut de suferit. Alte circumstanțe urmează a fi stabilite.


-
Moldova6 zile în urmăUn polițist de la IP Fălești, mort de beat la volan, a dat cu Logan-ul în parapet, la Rîșcani. Riscă să ajungă șomer
-
Moldova7 zile în urmăAccident spectaculos la Step-Soci, raionul Orhei: două mașini au ajuns în curtea unei gospodării
-
Moldova7 zile în urmăA torturat victima, apoi a aruncat-o de la etajul 9: O moldoveancă, condamnată pentru omor cu „cruzime excepțională”, reținută în SUA
-
Moldova7 zile în urmăȘefă de centru cadastral ASP, reținută de CNA: ar fi luat 15.000 € mită pentru diplome false în domeniul medical
-
Moldova7 zile în urmăDoi polițisti riscă dosar penal: o femeie din Ucraina ar fi fost scursă de bani si hărțuită sexual în Moldova
-
Moldova21 de ore în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldova6 zile în urmăDoi tâlhari în cazul soților vârstnici din Căușeni – condamnați. Au pătruns mascați și înarmați în casă pentru 100.000 lei
-
Moldova7 zile în urmăAccident tragic în raionul Strășeni. Trei persoane au decedat
