Moldova
400 de salvatori și pompieri intervin în toată țara pentru a preveni riscurile (VIDEO)
Conform datelor IGSU pentru prevenirea și lichidarea situațiilor excepționale în servantul de luptă sunt incluse 135 unități de tehnică, iar 375 de angajați intervin în teren pentru prevenirea situațiilor de risc.
Pe parcursul zilei de azi mai multe mijloace de transport au fost deblocate de salvatori în reginele de sud și centrul țării. În apropiere de localitatea Susleni, raionul Orhei 27 de autoturisme cu 48 de persoane, inclusiv 6 copii au fost deszăpezite de pompieri, după ce mașinale au rămas blocate în troiene. La Telenești pe traseul M14 Bălți – Chișinău, șoferii din 6 camioane staționate au primit ceai și asistență din partea reprezentanților Secției Situații Excepționale Telenești. O ambulanță a fost deblocată de pompieri din zăpadă. Aceasta urma să ajungă la un pacient din localitatea Cobâlnea. Alte 5 persoane din 2 unități de transport au primit ajutor după ce au rămas înzăpeziți în apropiere de localitatea Căinari. Intervențiile pompierilor pentru deblocarea autovehiculelor întroienite au avut loc la Nisporeni, Șoldănești, Orhei, Hâncești, Dubăsari, Cimișlia, Comrat, Ceadîr -Lunga și mun. Chișinău. De la curentul electric parțial rămân deconectate 275 localități din 18 raioane. Specialiștii lucrează în teren pentru reconectarea consumatorilor la energia electrică.
Moldova
/VIDEO/ A căzut în plasa escrocilor: Un pensionar a rămas fără 112 mii de lei și peste 5 mii de euro, la Bălți.
Escrocherie de proporții, dejucată la Bălți. Un pensionar a fost lăsat fără peste 112 mii de lei și peste 5 mii de euro, după ce a căzut în plasa escrocilor.
Mai exact, polițiștii și procurorii din Bălți au destructurat un grup criminal organizat, specializat în escrocherii, după ce au documentat un caz în care un bărbat de 74 de ani a fost înșelat sub pretextul unor investiții pe platforme internaționale de tranzacționare.
Potrivit anchetatorilor, începând cu luna decembrie 2025, doi bărbați cu vârste de 21 și 39 de ani, acționând împreună cu alte persoane, ar fi indus în eroare victima, convingând-o să transfere bani pentru presupuse investiții financiare.
În urma acestor acțiuni, pensionarul a fost prejudiciat cu 112.000 de lei și 5.100 de euro. Suspecții au fost reținuți în flagrant, în momentul în care primeau de la victimă o nouă tranșă de 4.700 de euro.
Acțiunile de urmărire penală sunt în desfășurare, iar oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele și pentru a identifica toate persoanele implicate în schemă.
Poliția le recomandă cetățenilor să fie vigilenți și să evite transferurile de bani către persoane necunoscute sau către platforme de investiții neautorizate.
Moldova
Explozie provocată de o scurgere de gaz, în raionul Ialoveni: un bărbat a suferit arsuri grave.
O explozie provocată de o scurgere de gaz de la un aragaz s-a produs în dimineața zilei de 13 ianuarie, într-o gospodărie din satul Costești, raionul Ialoveni. În urma incidentului o persoană a suferit arsuri grave.
Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 10:30, fiind anunțată o deflagrație într-o casă de locuit, urmată de izbucnirea unui incendiu. La fața locului au intervenit de urgență două echipe de salvatori și pompieri.
Ajunși la destinație, aceștia au stabilit că incendiul s-a produs în urma unei explozii cauzate de acumularea de gaz, fiind afectate bunuri materiale din bucătărie și dormitor. Proprietarul locuinței, un bărbat în vârstă de 58 de ani, a suferit arsuri pe aproximativ 50% din suprafața corpului. Acesta a fost preluat de echipajul medical și transportat la spitalul raional pentru acordarea îngrijirilor necesare, starea sa fiind calificată drept grav-stabilă.
Incendiul a fost localizat și lichidat complet jumătate de oră mai târziu. Specialiștii Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au stabilit preliminar că incidentul s-a produs din cauza nerespectării regulilor de exploatare a instalațiilor alimentate cu gaze naturale. Toate circumstanțele producerii deflagrației urmează a fi stabilite de specialiști.
În acest context, salvatorii și pompierii îndeamnă repetat cetățenii să verifice periodic funcționalitatea instalațiilor conectate la gaze naturale, să aerisească încăperile înainte de utilizarea aragazelor și să respecte cu strictețe normele de siguranță.
Totodată, IGSU recomandă instalarea detectoarelor de fum și gaz în locuințe, acestea permițând depistarea rapidă a scurgerilor periculoase și contribuind la prevenirea unor tragedii. În caz de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze imediat Serviciul 112.


Moldova
/VIDEO/ Spelunci, întreținute „ca la carte”: Trei indivizi din capitală ar fi organizat mai multe spații pentru consum de droguri.
Spelunci, întreținute „ca la carte”, în sectorul Ciocana din Chișinău. Trei bărbați sunt bănuiți că ar fi organizat mai multe spații pentru consum de droguri.
Potrivit poliției, este vorba despre trei indivizi cu vârste de 34, 38 și 52 de ani.
În urma perchezițiilor autorizate, efectuate la domiciliile acestora, oamenii legii au descoperit dispozitive improvizate pentru consumul drogurilor, cu urme de substanțe narcotice, fiole cu lichide de proveniență necunoscută, precum și pachețele cu PVP, cunoscut sub denumirea de „sare”, dar și marijuana.
În timpul descinderilor, în locuințele vizate se aflau mai mulți bărbați, care prezentau semne vizibile de consum de substanțe narcotice.
Toate persoanele depistate au fost documentate conform prevederilor legale, iar polițiștii continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele și rolul fiecăruia în această activitate ilegală.
-
Moldova6 zile în urmăUn microbuz și un tir s-au tamponat, la Rîșcani: un șofer a fost rănit.
-
Moldovao zi în urmăUn șofer ar fi ieșit la depășire și s-ar fi tamponat frontal cu o altă mașină, în raionul Sîngerei. Trei persoane, la spital.
-
Moldova2 zile în urmăAccident grav la Budești: Șoferul unei mașini de asistență medicală primară – transportat la spital.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ A rămas fără permis de conducere: Șoferul care a intrat cu mașina pe aleea din sectorul Ciocana, sancționat.
-
Moldova2 ore în urmă/VIDEO/ Bătut și dus cu forța în pădure: Trei tineri au fost reținuți pentru o răpire ca în filme, la Criuleni.
-
Moldova23 de ore în urmă/VIDEO/ Poți fugi, dar nu te poți ascunde: Individul care a vandalizat un pasaj pietonal din capitală, prins de poliție.
-
Moldova2 zile în urmăO femeie de 73 de ani de ani a căzut în plasa escrocilor: A fost deposedată de jumătate de milion de lei.
-
Moldovao zi în urmăDoi suspecți, reținuți la Comrat: Ar fi cerut mită de 2000 de euro pentru promovarea examenului auto.
