Moldova
Membri ai organizației criminale „Makena”, cercetați pentru șantaj (VIDEO)
Poliția a stopat acțiunile de șantaj și amenințare cu violență, a unui deținut de 18 ani, din Penitenciarul nr.13 Chişinău, care timp de jumătate de an a fost șantajat de nouă persoane cu vârste cuprinse între 26 și 42 de ani, cu scopul estorcării mijloacelor financiare în sumă de 30 000 euro. Șase dintre suspecți, la moment își ispășesc pedeapsa în penitenciarele din țară.
Astfel, în luna noiembrie 2017, angajații Direcției combaterea crimei organizate a Inspectoratului Național de Investigații în conlucrare cu angajații Departamentului Instituţiilor Penitenciare, au intrat în posesia unei informații, precum că un deținut din Penitenciarul nr.13 din Chișinău, sub un pretext inventat este șantajat de un grup de deținuți, membri activi ai organizației criminale „Makena”. Tânărul era amenințat cu răfuială fizică şi moartea în caz că refuză să îndeplinească cerinţele lor.
În urma investigațiilor efectuate s-a stabilit că presiunile erau coordonate de așa numiți „supraveghetori” şi alţi deţinuţi care se bucură de autoritate criminală. Pentru a obține bani, suspecții îi propuneau victimei să vândă casa de locuit sau să obţină mijloace financiare pe cale criminală.
La 3 ianuarie 2018, ofițerii de investigații în comun cu procurorii Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, ofițerii Direcției Generale Urmărire Penală cu suportul angajaţilor BPDS “Fulger”, a fost reținut în flagrant unul dintre membrii grupului infracţional, în momentul când a primit de la ofiţerul sub acoperire o parte din banii solicitați.
Concomitent, în comun cu angajaţii DIP și cu suportul Detaşamentului cu destinaţie specială “Pantera”, au fost efectuate 14 percheziţii autorizate, inclusiv în trei penitenciare din Republica Moldova, unde ca rezultat au fost depistate şi ridicate obiecte care servesc drept probă în cadrul dosarului penal (telefoane mobile, încrisuri de ciornă, cărţi de jucat, etc).
Datorită acțiunilor prompte ale poliției, acțiunile ilegale ale bănuiților au fost prevenite, astfel, doi membri ai grupului aflați în libertate, au fost arestați pentru 30 de zile. Totodată, se desfăşoară acţiuni necesare pentru stabilirea celorlalte persoane implicate în acest caz.
Dacă vinovăția suspecților va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu privațiune de libertate pe un termen de la 13 la 15 ani.
Moldova
Și-a primit sentința: Un tânăr va petrece următorii 12 ani în detenție pentru că ar fi violat o minoră de 13 ani.
Ar fi violat o minoră de 13 ani, iar pentru asta a fost trimis după gratii de magistrați. Este vorba despre un tânăr de 21 de ani, care acum doi ani ar fi abuzat sexual o copilă în prezența unor prieteni de-ai inculpatului. Astfel, individul a fost condamnat la 12 ani de închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis.
Potrivit unui comunicat emis de Procuratura Generală, infracțiunea deosebit de gravă s-a produs pe 25 mai 2023, într-o clădire nefinisată din apropierea unei instituții de învățământ din centrul țării.
Inculpatul i-ar fi cerut fetei să întrețină un raport sexual cu el, oferindu-i și bani. După ce minora a refuzat, acesta a amenințat-o cu violența și a obligat-o să întrețină mai multe acte sexuale, totul în prezența a doi prieteni ai săi, care au asistat la agresiuni. Specialiștii au prezentat rapoarte de expertiză judiciară, care au demonstat că acțiunile inculpatului au cauzat minorei leziuni fizice și suferințe psihice.
De menționat că, tânărul, în ședința de judecată, nu și-a recunoscut vina.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel, timp în care inculpatul beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
Moldova
/VIDEO/ Narco-curier plasat în arest: În urma perchezițiilor, polițiștii au depistat acasă la suspect circa 30 de „doze” de droguri.
Un tânăr de 25 de ani din Chișinău a fost reținut de polițiștii sectorului Botanica, fiind suspectat de implicare în circulația ilegală a drogurilor pe teritoriul capitalei.
Potrivit oamenilor legii, acesta ar fi membru al unui grup infracțional organizat și ar fi avut rolul de curier, fiind responsabil de plasarea și distribuirea substanțelor narcotice în diferite ascunzișuri.
Suspectul a fost prins în flagrant în timp ce plasa droguri. În urma percheziției corporale, dar și a celei efectuate la domiciliul acestuia, polițiștii au depistat și ridicat 29 de pachețele cu substanțe narcotice, printre care hașiș, marijuana și cocaină. Potrivit anchetatorilor, drogurile erau ambalate și pregătite pentru distribuire.
Tânărul a fost plasat în arest pentru 30 de zile. Conform legislației în vigoare, pentru o asemenea infracțiune acesta riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 15 ani.
Acțiunile procesual-penale continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în activitatea infracțională.
Moldova
/VIDEO/ Alcool și droguri la volan: Mai mulți șoferi beți sau drogați au fost prinși de poliție.
Mai mulți șoferi care conduceau sub influența alcoolului sau a substanțelor narcotice au fost depistați de polițiștii de patrulare în diferite localități din țară.
În Chișinău, pe strada Ion Creangă, un bărbat de 32 de ani a fost prins la volan fără permis de conducere. Testarea alcoolscopică a arătat o concentrație de 1,12 mg/l alcool în aerul expirat. Un alt caz a fost înregistrat pe bulevardul Dacia, unde un șofer de 34 de ani avea 1,09 mg/l alcool.
Tot în capitală, pe strada Trifan Baltă, un bărbat de 42 de ani a fost testat pozitiv la marijuana, iar la Ungheni, un alt conducător auto, de 39 de ani, a fost depistat pozitiv la aceeași substanță.
Alți șoferi băuți au fost prinși și în alte regiuni ale țării. În satul Mereni, raionul Anenii Noi, un bărbat de 38 de ani conducea un motocultor având 1,01 mg/l alcool în aerul expirat. Într-un alt caz, polițiștii au depistat un bărbat de 48 de ani cu 0,96 mg/l alcool, iar la Bălți, o șoferiță de 47 de ani avea 0,86 mg/l.
Incidente similare au fost documentate și în raioanele Fălești și Orhei. Pe 8 martie, în satul Ciolacul Nou, polițiștii au oprit un automobil care se deplasa haotic. În urma verificărilor, s-a stabilit că șoferul nu deținea permis de conducere. Acesta a fost înlăturat de la volan, iar automobilul a fost transportat la parcarea specială.
Pe 9 martie, în satul Sărata Nouă, polițiștii au stopat o motocicletă condusă de un bărbat de 29 de ani. Testarea alcoolscopică a indicat o concentrație de 0,72 mg/l alcool în aerul expirat.
De asemenea, în seara de 8 martie, în satul Budăi, raionul Orhei, polițiștii au oprit un automobil care se deplasa haotic. La volan se afla un localnic, iar testarea alcoolscopică a arătat 0,89 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.
În toate cazurile, conducătorii auto au fost înlăturați de la volan și documentați conform legislației. Poliția reamintește șoferilor să respecte regulile de circulație și să nu urce la volan în stare de ebrietate sau sub influența drogurilor.

-
Moldova5 zile în urmăAr fi căzut de la înălțime: Un tânăr de 25 de ani, găsit mort în curtea unui bloc din capitală.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Furt de proporții în chișinău: O femeie ar fi sustras peste un milion de lei din apartamentul unor cunoscuți.
-
Moldova4 zile în urmăA băgat o pasageră în spital: O femeie, rănită după ce microbuzul în care se afla a lovit din spate o mașină, la Telenești.
-
Moldova23 de ore în urmăUn șofer beat, reținut după ce a lovit cu mașina un pilon electric și a părăsit locul accidentului, la Tohatin.
-
Moldova3 ore în urmăImpact devastator la Strășeni: Doi oameni au murit, iar alți doi au ajuns la spital.
-
Moldovao zi în urmăWeekend dramatic în capitală: Un tânăr a murit după ce a căzut de la etajul 8, iar altul a fost salvat de pompieri după ce s-a aruncat în gol.
-
Moldova5 zile în urmăÎnchisoare pentru un cumul de infracțiuni: Un tânăr, condamnat pentru furt, conducerea mașinii în stare de ebrietate și fals în declarații.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ „Ploaie” cu droguri la Ciocana: Doi tineri, prinși în flagrant cu zeci de pachețele cu narcotice.
