Moldova
Părinții Mădălinei, fetița din Moldova dispărută de mai bine de o lună, „nu aveau prieteni”: Apropiați povestesc cum familia se comporta în vacanțe
Noi detalii despre familia Cojocari din SUA. Apropiații spun că cei doi soți, aflați în arest, erau tăcuți în vacanțele anuale și nu aveau prieteni, scrie presa de peste ocean.
„Un prieten de-al nostru, care îi cunoștea, ne-a zis că ei nu aveau prieteni. Din acest motiv veneau doar la întrunirile familiale. Doar așa socializau. Nu sunt atât de apropiată de ei, dar asta mi-a apărut în minte despre ei, când i-am abordat cu un un prieten comun”, a povestit Michele Clark, una din cele 16 prietene de pe Facebook a Dianei Cojocari, mama victimei, transmite Unimedia.INFO.
Aceasta o descrie pe Diana ca fiind tăcută și marginalizată în timpul vacanțelor de grup, care erau organizate de niște prieteni, mulți ani în urmă.
„Nimic ieșit din comun… O familie mai tăcută. Nu interacționau cu nimeni, mai tăcuți erau”, a spus aceasta.
Fiul acesteia se juca cu Mădălina în vacanțe, dar Clark nu își amintește despre felul în care interacționa fetița cu părinții ei.
„Suntem șocați. Fiul meu se juca cu Mădălina în aceste vacanțe. Petreceau timpul împreună, se jucau ca copiii, deci, da, e destul de șocant totul”, a spus femeia, cu mențiunea că Mădălina era 100% o fetiță normală, în baza felului în care se comporta în aceste călătorii.
Fetița a dispărut fără urmă pe 23 noiembrie. Timp de mai bine de trei săptămâni, părinţii nu au anunţat poliţia, iar acum cei doi sunt arestaţi. FBI-ul încearcă să-i dea de urmă minorei.
Ultimele imagini cu fetiţa în viaţă o arată cu ghiozdanul în spate, în autobuzul şcolar cu care se întorcea acasă: era cu două zile înainte să se facă nevăzută. Diana, mama ei, le-a declarat anchetatorilor că ultima oară a văzut-o în seara de 23 noiembrie, când copila s-a dus la culcare. Femeia a anunţat, însă, dispariţia fiicei sale abia după trei săptămâni. Nu la poliţie, ci la şcoala din Cornelius, Carolina de Nord, unde învăţa. Diana Cojocari şi concubinul ei au fost reţinuţi sâmbătă. Sunt acuzaţi că nu au alertat autorităţile imediat după dispariţia fetei.
Criminaliştii au scotocit casa părinţilor şi au descoperit o încăpere suspectă, dar nici urmă de copilă.
Mătuşa Mădălinei a acceptat să vorbească și a refăcut filmul tragicei dispariţii. Mama copilei ar fi încercat singură să o găsească în cele trei săptămâni în care nu a anunţat poliţia de dispariţia ei.
Poliția locală anunță că în perioada dispariției, 22 noiembrie – 15 decembrie, mama fetei a plecat în Madison County, aflat la circa 2 ore de orașul în care trăiesc. La moment, aceștia caută martori care ar fi văzut-o în zonă.
Rămășițele focului din curtea casei în care locuia Mădălina Cojocari, fetița de 11 ani, din Republica Moldova, care a dispărut în SUA, au fost din nou cercetate. Jurnaliștii tabloidului au realizat mai multe fotografii în care apare avocatul tatălui vitreg al fetiței și doi bărbați care ar fi detectivi particulari. Vecinii familiei au declarat că au văzut flăcări și fum în curte la sfârșitul lunii noiembrie, cu circa două săptămâni înainte de raportarea dispariției copilei. Focul ar fi ars mai multe zile la rând.
Misterul dispariţiei micuţei Mădălina Cojocari este departe de a fi elucidat. Părinţii copilei de 11 ani, dispărută de mai bine de o lună din Cornelius, Carolina de Nord, ar fi trebuit să se prezinte în faţa instanţei, unde ar fi trebuit să fie audiaţi. Judecătorul a anunţat că nu va mai fi nicio audiere pentru garanţie, dar că ambii părinţi şi-au predat paşapoartele.
De atunci nimeni nu mai ştie nimic de Mădălina. Parcă a intrat în pământ. Ce este şi mai şocant este faptul că părinţii i-au anunţat dispariţia abia după trei săptămâni. Autorităţile cred că părinţii nu spun tot adevărul. „Este clar că părinţii copilului nu ne spun tot ce ştiu”, a declarat şefa poliţiei din oraşul Cornelius. Ea a adăugat că anchetatorii au discutat cu sute de persoane, atât din localitate cât şi de pe tot globul, şi au verificat sute de indicii dar nu au reuşit să găsească fetiţa.
Moldova
/VIDEO/ Furt de 55 de mii de lei la Bălți: Un bărbat de 28 de ani ar fi furat portofele și genți dintr-un depozit comercial.
Un bărbat de 28 de ani a fost reținut după ce ar fi furat bunuri de zeci de mii de lei dintr-un depozit din Bălți. Suspectul a fost plasat în izolator pentru 72 de ore.
Potrivit poliției, furtul ar fi avut loc în noaptea de 2 spre 3 aprilie, când bărbatul ar fi pătruns într-un depozit de păstrare a mărfii aparținând unui punct comercial din municipiul Bălți.
Din interior, acesta ar fi sustras mai multe bunuri, printre care portofele și genți. Prejudiciul cauzat agentului economic este estimat la aproximativ 55 de mii de lei.
În urma acțiunilor întreprinse de oamenii legii, suspectul a fost identificat și reținut. Acesta are 28 de ani și a fost plasat în izolatorul de detenție preventivă pentru 72 de ore.
Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru furt. Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă să fie sancționat conform legislației în vigoare.
Moldova
/VIDEO/ Minori, bănuiți de furt: Doi băieți sunt cercetați penal după ce ar fi spart un garaj din Bălți.
Doi minori de 14 și 16 ani sunt cercetați penal după ce ar fi spart un garaj din Bălți și au furat mai multe telefoane mobile. Prejudiciul cauzat proprietarului se ridică la zeci de mii de lei.
Cazul a fost înregistrat după ce un bărbat de 35 de ani din municipiul Bălți a sesizat poliția, reclamând că din garajul său au dispărut mai multe bunuri.
Potrivit informațiilor acumulate de oamenii legii, doi adolescenți de 14 și 16 ani ar fi pătruns într-un garaj amplasat pe strada Libertății, după ce au deteriorat ușa. Odată intrați în interior, aceștia ar fi sustras mai multe telefoane mobile de diferite modele.
Valoarea totală a bunurilor furate a fost estimată la aproximativ 34.500 de lei.
Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru furt, iar cei doi minori sunt cercetați penal. Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care a fost comisă fapta.
Polițiștii reamintesc cetățenilor să acorde o atenție sporită siguranței bunurilor personale. Aceștia recomandă asigurarea corespunzătoare a garajelor și locuințelor, instalarea sistemelor de securitate și sesizarea imediată a organelor de drept în cazul observării unor persoane sau acțiuni suspecte.
Moldova
/VIDEO/ Șarlatanie de jumătate de milion la Bălți: Trei persoane ar fi înșelat o femeie, pretinzând reprezentanți ai unor instituții de stat.
O femeie a rămas fără jumătate de milion de lei după ce a fost înșelată de persoane care s-au dat drept reprezentanți ai unor instituții de stat. Trei suspecți au fost reținuți de polițiștii din Bălți, iar o parte din bani a fost recuperată.
Mai exact, oamenii legii au destructurat o schemă de escrocherie care ar fi provocat prejudicii considerabile unei femei de 46 de ani. În acest caz sunt vizați doi tineri de 23 și 25 de ani și o femeie de 49 de ani, originari din Rîbnița și Bălți.
Potrivit poliției, suspecții ar fi acționat în cadrul unui grup infracțional organizat, specializat în înșelarea cetățenilor prin diferite pretexte. Aceștia ar fi contactat telefonic victima și s-ar fi prezentat drept angajați ai unor instituții de stat, convingând-o că trebuie să transmită bani pentru a soluționa o problemă inventată.
Astfel, femeia a transmis banii în trei tranșe, suma totală ajungând la 500 de mii de lei. Ulterior, potrivit poliției, banii au fost ridicați de suspecți în municipiul Bălți.
În urma măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au reușit să identifice persoanele bănuite și să le rețină. O parte din suma sustrasă a fost recuperată.
Pe acest caz a fost pornită o cauză penală pentru escrocherie în proporții deosebit de mari. Doi dintre suspecți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate.
-
Moldova2 zile în urmăRiscă până la 10 ani de pușcărie: Șoferul care a provocat accidentul înfiorător de la Cimișlia, trimis în judecată.
-
Moldova2 zile în urmăCopil orfan, exploatat sexual: Abuzatorul, un afacerist din Chișinău, a fost condamnat la 17 ani de pușcărie.
-
Moldova5 zile în urmăMoldoveancă, lider de sectă: Autoritățile italiene au destructurat o schemă de manipulare, extorcare și abuz.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ „S-a însănătoșit” ca prin minune: Un bărbat se prefăcea că are probleme locomotorii și cerșea mila trecătorilor.
-
Moldovao zi în urmăAccident grav în raionul Anenii Noi: o mașină făzută zob și un microbuz ajuns în șanț, după un impact violent. Un bărbat a fost transportat la spital.
-
Moldovao zi în urmă/VIDEO/ Droguri ascunse în aparat de sudat: O femeie din Ucraina, arestată după ce a adus în țară 2 kg de droguri sintetice.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ „Punea mâna” pe bunuri străine: Un bărbat este suspectat de cinci furturi și un jaf în troleibuzele din Chișinău.
-
Moldova5 zile în urmăCăutări cu final tragic: Bărbatul din Bălți, căutat de rude și poliție, a fost găsit înecat în lacul orășenesc.
