Moldova
Ar fi comandat omorul fostei soții, mamă a trei copii. Bărbatul, reținut în momentul când se întâlnea cu executorul
Ofițeri Direcției „Nord” a Inspectoratului Național de Investigații, de comun cu procurorii din Procuratura Bălți au reușit să preîntâmpine comiterea unui omor la comandă, salvând victima, mamă a trei copii minori, de la un pericol iminent.
La 10 iunie 2022, în rezultatul descinderii procurorilor din cadrul Procuraturii mun. Bălți în comun cu angajații Direcției „Nord” a Inspectoratului Național de Investigații IGP, un bărbat a fost prins în flagrant în momentul întâlnirii cu potențialul executor al infracțiunii de omor la comandă al fostei sale soții.
În cadrul percheziției efectuate, aferente reținerii, la comanditarul omorului, au fost depistate mijloace financiare în valută străină, echivalentul a 92 800 lei, prezumate a fi destinate pentru achitarea cu executorul omorului.
Precizăm că, procurorii din cadrul Procuraturii mun. Bălți în comun cu ofițerii de investigații monitorizează acest caz, încă din aprilie 2022, atunci când au intrat în posesia mai multor informații din care rezulta pregătirea de către un bărbat a omorului fostei sale soții.
Astfel, la 12 aprilie 2022, procurorii au pornit urmărirea penală pe faptul pregătirii infracțiunii de omor a unei persoane, săvârșit la comandă, de mai multe persoane (art. 26 și art. 145 alin. (2) din Codul penal).
În cadrul acțiunilor de urmărire penală și măsurilor speciale de investigații, efectuate s-a stabilit că, un bărbat, locuitor din regiunea Transnistreană, pe fonul unor relații ostile cu fosta sa soție, contra unor sume de bani a întreprins mai multe tentative de a racola „doritori” să comită omorul acesteia, furnizându-le atât informații necesare pentru comiterea infracțiunii, cât și doleanțele sale despre felul în care urma a fi comis omorul.
La fel, a fost stabilit că în scopul convingerii eventualilor executori ai omorului, bărbatul sistematic îi stimula material, promițându-le după comiterea infracțiunii remunerații materiale consistente.
Prin urmare, în cadrul investigațiilor s-a stabilit că, bărbatul i-a transmis executorului omorului, mai multe informații despre victimă, inclusiv locul ei de aflare, poze cu victima, dar și cu casa în care locuiește aceasta.
La moment, bărbatul se află în arest preventiv, fiind învinuit de pregătirea săvârșirii omorului la comandă al unei persoane.
Notă:
Persoana acuzată de săvârșirea unei infracțiuni este prezumată nevinovată atâta timp cât vinovăția sa nu va fi constatată printr-o hotărâre judecătorească de condamnare definitivă.
Moldova
Beat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare
Un bărbat de 32 de ani a fost condamnat la un an de închisoare, cu executare, după ce a agresat un polițist aflat în misiune, în municipiul Chișinău.
Incidentul s-a produs în noaptea de 1 mai, când oamenii legii au intervenit la o sesizare privind un grup de persoane aflate în stare de ebrietate și cu comportament agresiv pe o stradă din capitală.
Potrivit anchetei, după ce a fost dus la Inspectoratul de Poliție Botanica, bărbatul a continuat să fie violent, iar în timpul testării alcoolscopice a încercat să sustragă arma unui polițist, provocând o altercație. Ofițerul a fost lovit cu pumnul în față și amenințat, iar agresorul a fost ulterior trimis în judecată.
Instanța l-a condamnat la un an de detenție într-un penitenciar de tip semi-închis, iar bărbatul și-a recunoscut vina pentru faptele comise.
Moldova
Ar fi lăsat o plită electrică conectată: Un bărbat din Ruseștii Noi a murit intoxicat cu produse de ardere.
Un bărbat de 65 de ani a murit în urma unui incendiu izbucnit într-o locuință din raionul Ialoveni, după ce ar fi lăsat o plită electrică conectată în timp ce dormea. Tragedia s-a produs în după-amiaza zilei de 16 decembrie, în satul Ruseștii Noi.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, în interiorul casei a izbucnit un incendiu care s-a autostins până la apelarea echipelor specializate. Ajunși la fața locului, salvatorii au depistat cadavrul proprietarului, care, cel mai probabil, s-a intoxicat cu produsele de ardere.
În urma cercetărilor preliminare, s-a stabilit că bărbatul ar fi adormit lăsând plita electrică conectată în apropierea sa. Din cauza supraîncălzirii aparatului, în încăpere a izbucnit un incendiu, fiind afectate o saltea, lenjeria de pat și mai multe articole vestimentare aflate pe pat.
Alte circumstanțe ale incidentului urmează să fie stabilite de specialiști.
În acest context, reprezentanții IGSU avertizează că nerespectarea regulilor de apărare împotriva incendiilor la utilizarea aparatelor electrice de încălzit poate avea consecințe fatale. Salvatorii îndeamnă cetățenii să instaleze corect și să verifice periodic funcționalitatea aparatelor electrice, precum reșourile, plăpumile electrice sau aerotermele.
De asemenea, oamenii sunt sfătuiți să evite amplasarea acestora în apropierea materialelor combustibile, cum ar fi mobilierul, lenjeria, hainele sau alte obiecte ușor inflamabile și să le deconecteze obligatoriu pe timpul nopții sau atunci când părăsesc locuința.
Potrivit datelor IGSU, de la începutul anului 2025, în Republica Moldova au fost înregistrate 107 incendii provocate de exploatarea necorespunzătoare a aparatelor și echipamentelor electrice, în urma cărora 8 persoane și-au pierdut viața.
Moldova
12 moldoveni, depistați într-un imobil abandonat și expulzați din Italia
O amplă operațiune a Poliției de Stat din Italia s-a soldat cu expulzarea a 12 cetățeni ai Republicii Moldova, descoperiți într-o casă abandonată din localitatea Villanova, provincia Forlì-Cesena. Intervenția a fost declanșată după sesizările locuitorilor din zonă, care au semnalat prezența unor persoane suspecte într-un imobil părăsit.
La fața locului au intervenit polițiștii Biroului pentru Imigrație și ai Brigăzii Mobile, care au identificat mai mulți cetățeni străini. În urma verificărilor, s-a stabilit că 12 dintre aceștia, cu vârste cuprinse între 20 și 40 de ani, nu dețineau documente legale de ședere pe teritoriul Italiei.
În baza deciziei șefului Poliției, aceștia au fost expulzați și escortați la aeroport în seara zilei de 12 decembrie, fiind trimiși în Republica Moldova.
Autoritățile locale au calificat intervenția drept una dintre cele mai ample acțiuni de acest tip desfășurate în provincie, raportat la numărul persoanelor implicate.
Reprezentanți ai administrației locale din Forlì au salutat operațiunea, subliniind că astfel de acțiuni contribuie la combaterea imigrației ilegale și la restabilirea siguranței în comunități, prin prevenirea apariției unor focare de ilegalitate și degradare urbană.
-
Moldova5 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Moldova5 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova7 zile în urmăAccident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.
-
Moldova5 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova2 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova2 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova5 zile în urmă„Agentul imobiliar” care a înșelat de milioane. Fraudă de peste 2,3 milioane de lei
-
Moldova6 zile în urmăVin moldovenesc vândut ca „armenesc și georgian”, exportat în SUA. Patru companii și șase persoane – trimise în judecată
