Rețele de socializare

Moldova

Un copil a fost salvat din incendiu, iar altul dintr-un subsol în care ar fi căzut din întâmplare, în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore angajații IGSU au salvat doi copii din situații de risc. Primul caz în care a fost necesară intervenția salvatorilor a avut loc în orașul Soroca.

Publicat

Potrivit IGSU, un incendiu a izbucnit într-o locuință de pe strada Dimitrie Cantemir. Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat pe 11 iunie la ora 11.49. La fața locului a intervenit un echipaj de pompieri, care ajunși la destinație a stabilit că din interiorul unui apartament de la etajul 3 ieșea fum dens. Salvatorii au deblocat ușa și în procesul de cercetare au stabilit că în interiorul locuinței se afla un băiat în vârstă de 6 ani, lăsat de unul singur.

Pompierii au reușit să evacueze de urgență copilul fără ca acesta să fie afectat de produsele arderii. Incendiul a izbucnit la balconul apartamentului, iar fumul risca să inunde întreaga locuință. Copilul a fost predat serviciului medical pentru investigații. În urma incendiului acesta nu s-a ales cu traumatisme. Focul a fost lichidat fără de a obține răspândire. Circumstanțele cazului urmează a fi stabilite.

Un alt caz în care a fost necesară intervenția salvatorilor pentru salvarea unui minor a avut loc în după amiaza zilei de 11 iunie într-un subsol din bulevardul Mircea cel Bătrân 5/2, municipiul Chișinău. Potrivit primelor informații înregistrate, un băiat în vârstă de 10 ani a căzut într-un subsol, după ce s-a jucat pe copertina blocului de locuit.


La fața locului au intervenit două echipe de pompieri, care au reușit în timp scurt să deblocheze ușa subsolului și să salveze copilul. Minorul a fost evacuat în stare conștiință și predat medicilor serviciului medical ajuns la fața locului, pentru ulterioare îngrijiri. Circumstanțele cazului urmează a fi stabilite.

În acest context, angajații IGSU atenționează oamenii care au în grijă minori să-i supravegheze strict să nu-i lase de unii singuri în casă, sau în locuri nesigure ce reprezintă un risc pentru viață.

În ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 42 de situații de risc.


Moldova

Motociclist rănit în impact: O manevră riscantă a trimis un bărbat la spital, la Rîșcani.

O manevră neasigurată a avut urmări grave, la Rîșcani. Un motociclist a ajuns la spital după ce vehiculul pe care îl conducea a fost tamponat de o mașină.

Publicat

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 25 octombrie, în jurul orei 12:00, la intersecția cu drumul de acces spre localitatea Pelinia. Poliția a fost alertată printr-un apel la Serviciul 112, iar la fața locului au intervenit imediat echipajele de poliție și ambulanța.

Potrivit datelor preliminare, șoferul unui automobil, un bărbat de 62 de ani, în timp ce efectua o manevră de virare, nu s-ar fi asigurat corespunzător și a lovit o motocicletă condusă de un bărbat de 50 de ani.

În urma impactului, motociclistul a fost rănit și transportat la spital cu diverse traumatisme.


Șoferul automobilului a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a arătat că nu consumase băuturi alcoolice.

Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Conducătorul auto care va fi găsit vinovat riscă să fie sancționat conform gravității leziunilor suferite de victimă.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Schemă uriașă de evaziune fiscală: O companie ar fi tăinuit de stat cel puțin 6 milioane de lei.

O companie specializată în perfectarea documentelor pentru obținerea cetățeniei Republicii Moldova și României este vizată într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani. Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, prejudiciul adus bugetului de stat depășește 6 milioane de lei.

Publicat

În urma investigațiilor, procurorii, împreună cu ofițerii Serviciului Fiscal de Stat și cu sprijinul mascaților de la „Fulger”, au efectuat 12 percheziții la sediile companiei și la persoane vizate în dosar.

Conform informațiilor, după primirea cetățeniei Republicii Moldova, se perfectau actele și se depuneau la Autoritatea Națională pentru Cetățenie din România, pentru obținerea cetățeniei statului român.

Anchetatorii susțin că firma încasa bani pentru serviciile oferite în lei, valută străină sau monedă electronica, fără a declara veniturile și fără a plăti impozitele aferente.


În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat telefoane, calculatoare, documente contabile, înscrisuri de ciornă, sume de bani în diverse valute, precum procuri și acte cu semne de falsificare, destinate în special cetățenilor Federației Ruse.

Pe lângă compania vizată, două persoane din conducerea acesteia sunt investigate pentru implicare în schemă. Ancheta continuă, urmând să fie stabilit întreg cercul de persoane responsabile, iar prejudiciul să fie recuperat.


Citește mai departe

Moldova

Explozie într-un bloc din Florești: Un bărbat a murit, altă persoană rănită, zeci de evacuați.

Un bărbat de 68 de ani a murit, iar o adolescentă de 17 ani a fost rănită, după o explozie puternică produsă într-un bloc de locuințe din orașul Florești. Deflagrația s-a produs în dimineața zilei de 25 octombrie și a provocat panică printre zeci de oameni.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 09:30, într-un apartament de pe strada Mihai Viteazul. În urma exploziei, bărbatul – proprietarul locuinței – a suferit arsuri grave, iar tânăra din apartamentul vecin s-a ales cu o contuzie. Amândoi au fost transportați la spitalul raional. Din păcate, bărbatul a murit două zile mai târziu, pe 27 octombrie, din cauza rănilor suferite.

Suflul deflagrației a distrus complet locuința și a spart geamurile mai multor apartamente de la etajele doi și trei. 51 de persoane, printre care 11 copii, au fost evacuate din clădire.

La fața locului au intervenit pompierii, echipele medicale și reprezentanții IGSU. A fost constituit Statul Major pentru gestionarea situației, iar specialiștii urmează să stabilească de la ce a pornit explozia. Una dintre ipoteze este o scurgere de gaz.



Citește mai departe

topul săptămânii