Moldova
/VIDEO/ Unul dintre suspecții care au ucis un tânăr, la Dondușeni, reținut: Intenționa să fugă din țară
La 19 decembrie curent, poliția din Dondușeni a fost sesizată despre depistarea cadavrului unui bărbat, într-o gospodărie din localitatea Dondușeni, raionul Dondușeni.
Victima cu vârsta de 33 ani, prezenta semne de moarte violentă. Ulterior, în urma expertizei medico-legale s-a stabilit că decesul bărbatului a survenit în urma maltratării.
În aceeași zi, pe cazul dat a fost pornită o cauză penală, potrivit elementelor constitutive ale infracțiunii prevăzute în art. 145 din Codul Penal al Republicii Moldova – „Omor intenționat”.
În urma măsurilor speciale de investigații și de urmărire penală, întreprinse de ofițerii Direcției investigații criminale a Inspectoratului Național de Investigații al IGP, în comun cu polițiștii din Dondușeni, sub conducerea procurorilor Procuraturii Dondușeni și suportul BPDS „Fulger”a IGP, la 23 decembrie a fost reținut un bărbat de 29 de ani, din aceeași localitate cu victima, suspectat în comiterea crimei.
După ce a săvârșit infracțiunea, acesta s-a ascuns de poliție câteva zile, intenționând să ajungă în Chișinău unde să-și creeze alibi, ca mai apoi să părăsească hotarele țării. Individul a fost reținut imediat ce a ajuns în capitală.
Totodată, s-a stabilit că la comiterea omorului bărbatul suspectat nu a acționat de unul singur, dar în complicitate cu un alt consătean de 27 de ani.
În urma documentării cazului s-a constatat că cei doi suspecți au consumat băuturi alcoolice în localitate și și-au amintit despre niște conflicte anterioare dintre ei și victimă.
În consecință, aceștia s-au deplasat la domiciliul bărbatului și i-au aplicat mai multe lovituri, până ultimul nu a mai dat semne de viață, după care au plecat de la locul infracțiunii.
Actualmente, bărbatul se află în arest, iar complicele acestuia a fost anunțat în căutare națională și internațională. Conform legii penale aceștia riscă pedeapsă cu închisoare de la 15 la 20 de ani sau detenţiune pe viaţă.
În prezent, se întreprind acțiuni de urmărire penală în vederea acumulării bazei probatorii în cadrul cauzei penale inițiate pentru comiterea infracțiunii de omor.
Moldova
/VIDEO/ Evaziune fiscală de milioane, descoperită de Serviciul Fiscal de Stat. Patru agenți economici sunt vizați într-o amplă operațiune.
Patru agenți economici, specializați în fabricarea produselor de uz gospodăresc și sanitar din hârtie și carton, sunt cercetați pentru evaziune fiscală în valoare de 2,2 milioane de lei.
Ofițerii Direcției generale antifraudă a Serviciului Fiscal de Stat, sub conducerea procurorilor PCCOCS și cu suportul ofițerilor INI și ai Brigăzii cu Destinație Specială „Fulger”, au efectuat percheziții în cadrul dosarului penal.
Potrivit anchetei, pe parcursul anului 2024, agenții economici s-ar fi eschivat de la plata impozitelor și taxelor la bugetul public național, efectuând livrări necontabilizate către mai mulți contragenți. Suma totală a tranzacțiilor ascunse ar depăși 11 milioane de lei, ceea ce a dus la neachitarea TVA în valoare de 2,2 milioane.
În total, oamenii legii au efectuat percheziții în 18 locații, de unde au ridicat acte contabile, înscrisuri de ciornă, tehnică de calcul, dar și mijloace financiare în valută națională și străină.
Investigațiile continuă, pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate și a prejudiciului total cauzat statului.
Moldova
/VIDEO/ Șofer agresiv, surprins pe contrasens la Măgdăcești. Bărbatul riscă să rămână fără permis de conducere.
Scene periculoase pe traseul R-6, în satul Măgdăcești din raionul Criuleni. Un șofer a fost surprins de camere mergând pe contrasens și manifestând un comportament agresiv în trafic.
Imaginile au apărut în mediul online, iar Poliția s-a autosesizat imediat. Potrivit informațiilor, incidentul s-a produs pe 6 noiembrie. În urma unui apel la Serviciul 112, un echipaj al poliției de patrulare a intervenit prompt și a reușit să identifice conducătorul auto — un bărbat de 32 de ani, originar din UTA Găgăuzia, care se afla la volanul unui Volkswagen.
Pentru comportament agresiv în trafic, pe numele acestuia a fost întocmit un proces-verbal, iar materialele au fost transmise instanței de judecată. Oamenii legii propun ca șoferul să fie privat de dreptul de a conduce pentru o perioadă de la 6 luni până la un an.
Totodată, a fost inițiat un proces penal, după ce bărbatul a refuzat testarea alcoolscopică.
Poliția reamintește tuturor participanților la trafic că siguranța rutieră este responsabilitatea fiecăruia și îndeamnă șoferii să manifeste prudență și respect în trafic, pentru a evita tragediile.
Moldova
/ÎN CĂUTARE/ Dispărută fără urmă: O femeie din Bălți este căutată de rude, după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
A plecat de acasă fără a anunța pe cineva încotro merge, iar de atunci nimeni nu mai știe nimic despre ea. Este vorba despre o femeie în vârstă de 70 de ani, originară din municipiul Bălți. Aceasta ar fi ieșit din locuință în plină noapte și nu s-a mai întors.
Disperate, rudele s-au adresat după ajutor la poliție. Potrivit acestora, în dimineața zilei de 5 noiembrie, în jurul orei 4:00, femeia a părăsit domiciliul său, amplasat pe o stradă din municipiul Bălți, într-o direcție necunoscută, iar de atunci i s-a pierdut urma.
În acest context, poliția solicită ajutorul cetățenilor. Femeia care apare în imagini are o înălțime de aproximativ 1,65 metri, corpolență medie, păr cărunt și ochi căprui.
Persoanele care au recunoscut-o și dețin informații despre locul aflării ei sunt rugate să apeleze imediat numerele de telefon 069 889 914, 068 976 000 sau serviciul unic 112. Orice detaliu contează!
-
Moldova2 zile în urmăCopilă de 13 ani, găsită moartă în șahta liftului fostului hotel „Național”, după ce nu s-a mai întors acasă de la liceu
-
Moldova3 zile în urmăO mamă și ai săi trei copii au rămas fără acoperiș deasupra capului în prag de iarnă. Familia are nevoie de ajutor
-
Moldova3 zile în urmăConflict între vecini în capitală. Un șofer și-a găsit mașina cu roțile sparte și capota desenată
-
Moldova6 zile în urmăCrimă cu sânge rece într-un apartament din Chișinău. O femeie a fost ucisă, alta transportată la spital
-
Moldova3 zile în urmăAccidentul în care un pasager a murit la Ocnița: Mașina era condusă de un polițist de frontieră
-
Moldova4 zile în urmăTragedie șa Institutul de Neurologie și Neurochirurgie din Chișinău. Un bărbat de 73 de ani a căzut de la etajul 3
-
Moldova3 zile în urmăAccident tragic la Strășeni: O femeie și un bărbat au decedat pe loc, după ce două mașini s-au lovit violent. Doi minori și un adult, transportați la spital
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Vindea droguri lângă universități: Un tânăr de 23 de ani, reținut pentru activitate de „curierat”.
