Rețele de socializare

Moldova

Adjunctul Dispensarului Narcologic: Tânăra din Comrat, care şi-ar fi omorât mama, este instabilă mintal și are nevoie de tratament

Tânăra de 21 de ani din Comrat, care şi-ar fi omorât mama cu sânge rece, are un comportament caracteristic persoanelor bolnave mintal.

Publicat

Declaraţia aparţine şefului adjunct al Dispensarului Republican de Narcologie, Iurie Bucinschi, transmite publika.md

În prezent, suspecta se află la Spitalul Clinic de Psihiatrie din Chişinău, unde urmează să fie supusă unei expertize psihiatrice, la cererea procurorilor.

Iurie Bucinschi a mai adăugat că fata care şi-ar fi ucis mama este instabilă mintal și are nevoie de tratament. Pentru aceeaşi publicaţie, Iurie Pavlov, vicedirectorul Spitalului de Psihiatrie din Capitală a declarat că nu exclude că fata ar fi simulat comportamentul din sala de judecată. La întrebarea jurnalistului, dacă tânăra ar putea fi declarată drept bolnavă mintal în momentul comiterii crimei, Iurie Pavlov a spus că totul este posibil, lăsând astfel loc de interpretări.


Amintim că în data de 11 decembrie, o femeie de 40 de ani ar fi fost omorâtă chiar de fiica ei. Tânăra, de 21 de ani, şi-a spintecat mama şi i-a scos inima din piept.

Acum două săptămâni, aceasta a fost plasată în arest preventiv pentru 30 de zile. În timpul şedinţei de judecată, învinuita a avut un comportament ciudat.


Moldova

Cadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău

Cadavrul unui bărbat a fost găsit zăcând într-un automobil.

Publicat

Descoperirea macabră ar fi avut loc cu puțin timp în urmă în parcarea unui centru comercial din sectorul Ciocana al capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD.

Astfel, potrivit surselor victima ar fi un bărbat în vârstă de 59 de ani, care ar fi activat în calitate de taximetrist. Conform informațiilor preliminare, dânsul s-ar fi sinucis cu ajutorul unui furtun și a gazelor de eșapament ale automobilului de serviciu.


Solicitată telefonic, Svetlana Scripnic, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informațiile.

„La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat de 59 de ani, care, conform datelor preliminare, s-ar fi intoxicat cu gaze de eșapament. Corpul neînsuflețit a fost transportat pentru expertiza medico-legală, în vederea stabilirii exacte a cauzei decesului. În continuare, se întreprind toate acțiunile necesare pentru a elucida circumstanțele exacte ale cazului”, susțin Scripnic.


Citește mai departe

Moldova

Pieton lovit de un BMW lângă Circul din Chișinău

Un pieton a fost lovit de un automobil BMW în apropierea Circului din capitală.

Publicat

UPDATE: Victima este un bărbat în vârstă de 50 de ani.

Acesta a fost lovit de un BMW, condus de un bărbat în vârstă de 40 de ani, în timp ce traversa neregulamentar bulevardul Renașterii.


În urma impactului, pietonul a fost preluat de ambulanță și transportat la Institutul de Medicină Urgentă, unde urmează să fie supus investigațiilor medicale necesare.

 


Știrea inițială: Martorii spun că victima zăcea pe carosabil, iar lângă ea era sânge. La scurt timp, bărbatul a fost preluat de ambulanță.

Accidentul s-a produs pe a doua bandă de circulație. Cei prezenți la fața locului susțin că pietonul ar fi traversat strada în afara trecerii marcate. Poliția investighează cazul.


Citește mai departe

Moldova

Carne de pui contaminată cu Salmonella, stopată la intrarea în țară

Un lot de 2305 kg de carne separată mecanic de pui, importată în Republica Moldova, a fost blocat de ANSA după ce analizele de laborator prelevate în PTF Leușeni au confirmat prezența bacteriei Salmonella.

Publicat

Carnea a fost pusă imediat sub restricție oficială la depozitul importatorului și va fi tratată ca subprodus neadecvat consumului uman, sub supravegherea inspectorilor ANSA.

Instituția reamintește că acest tip de carne nu poate fi folosit în industria alimentară dacă nu respectă criteriile de siguranță prevăzute de lege și îndeamnă consumatorii să cumpere produse doar din locuri autorizate.


Citește mai departe

topul săptămânii